Springerens Mesterskaber

ÅRKLUBMESTERBYMESTERFORÅRS EMTSPRINGEREN EMT
2018Jens I. MadsenIM Jonas Bjerre
2017Richardt EbbesenIM Jesper Søndergaard Thybo
2016Aage Søndergaard NielsenIM Nicolas Lubbe
2015Aage Søndergaard NielsenGM Jacob Vang Glud
2014Viggo Bové QuistGM Daniel Semcesen
2013Michael JakobsenGM Daniel Semcesen
2012Leszek KwapinskiIM Nicolai V. Pedersen
2011Kim BurnæsIM Rasmus Skytte
2010MICHAEL JAKOBSENKLAUS BERG, SKANDERBORGLESZEK KWAPINSKI, HERNING
2009JENS I. MADSENKLAUS BERG, SKANDERBORGKIM BURNÆS, SPRINGEREN
2008JOACHIM KNUDSENOLE BØNNELYKKE, ESBJERGKIM BURNÆS, SPRINGERENVIGGO BOVÉ QUIST, SPRINGEREN
2007MICHAEL JAKOBSENLARS PEDERSEN, K.S.MICHAEL JAKOBSEN, SPRINGERENVIGGO BOVÉ QUIST, SPRINGEREN
2006JENS HORNSGAARDVIGGO BOVÉ QUIST, SPRINGERENMICHAEL JAKOBSEN, SPRINGERENMICHAEL JAKOBSEN, SPRINGEREN
2005POUL ERIK JØRGENSENHENRIK SVANE, EVANSVIGGO BOVÉ QUIST, SPRINGEREN
2004MICHAEL JAKOBSENLARS PEDERSEN, K.S.GUNNAR NIELSEN, EVANS
2003MICHAEL JAKOBSENPEDER MADSEN, EVANSJOHNNY M. HARBOE, SPRINGEREN
2002KIM BURNÆSLARS PEDERSEN, K.S.JOACHIM KNUDSEN, SPRINGEREN
2001MICHAEL JAKOBSENPEDER MADSEN, EVANSJOHNNY M. HARBOE, TØNDER
2000RICHARDT EBBESENKIM BURNÆS, SPRINGERENPOUL ERIK JØRGENSEN, SPRINGEREN
1999KIM BURNÆSKIM BURNÆS, SPRINGERENÅGE S. NIELSEN, K.S
1998KIM BURNÆSJANUS CHRISTENSEN, STRIBGUNNAR NIELSEN, EGTVED
1997POUL ERIK JØRGENSENLARS PEDERSEN, K.SJANUS CHRISTENSEN, STRIB
1996KIM BURNÆSLARS PEDERSEN, K.SLARS PEDERSEN, K.S
1995POUL ERIK JØRGENSENFRANK PETERSEN, AABENRAAKIM BURNÆS, SPRINGEREN
1994CHRISTIAN THOMHAVLARS PEDERSEN, K.SLARS PEDERSEN, K.S
1993RICHARDT EBBESENFLEMMING HÖLLSBERG, K.S
1992POUL ERIK JØRGENSENFLEMMING HØLLSBERG, K.S
1991RICHARDT EBBESENLARS PEDERSEN, K.S
1990CHRISTIAN THOMHAVFLEMMING HØLLSBERG, K.S
1989RICHARDT EBBESENCARSTEN KROGH, HADERSLEV
1988RICHARDT EBBESENBJARNE LIGHT
1987CHRISTIAN THOMHAVCHRISTIAN THOMHAV, SPRINGEREN
1986RICHARDT EBBESENFLEMMING HØLLSBERG
1985POUL ERIK JØRGENSENSØREN SØGÅRD
1984CHRISTIAN THOMHAVKAJ BJØRNSKOV
1983GERRIET TOETÅGE S. NIELSEN
1982HENRIK FREDRIKSENCHRIS DAHL
1981RICHARDT EBBESENHELGE POULSEN
1980N. NYBO JACOBSENTHOMAS JEPSEN
1979JØRGEN PÅSKESENKELD PETERSEN
1978MAGNUS STEENGAARDKELD PETERSEN
1977T. FORSBERGKELD PETERSEN
1976CHRISTIAN THOMHAVPER HØLLSBERG
1975T. FORSBERGTORBEN MØLLER
1974C. MADSENJ. O. FRIES-NIELSEN
1973CHRISTIAN THOMHAVTORBEN MØLLER
1972JØRGEN PÅSKESENOVE KROLL
1971CHRISTIAN THOMHAVERIK SUNDIEN
1970CHRISTIAN THOMHAVTORBEN MØLLER
1969CHRISTIAN THOMHAVHANS HENRIK. VOGNSEN
1968JØRGEN PÅSKESENERIK SUNDIEN
1967CHRISTIAN THOMHAVCHRISTIAN THOMHAV
1966JØRGEN PÅSKESENH. V. MAY, HADERSLEV
1965JØRGEN PÅSKESENMAGNUS STEENGAARD
1964CHRISTIAN THOMHAVGERT SØRENSEN, HADERSLEV
1963CHRISTIAN THOMHAVGUNNAR NIELSEN
1962JØRGEN PÅSKESENCHRISTIAN THOMHAV, SPRINGEREN
1961CHRISTIAN THOMHAVGUNNAR NIELSEN
1960CHRISTIAN THOMHAVMAGNUS STEENGAARD
1958CHRISTIAN THOMHAVMAGNUS STEENGAARD
1957G. NIELSENGUNNAR NIELSEN
1956HELGE SICKMAGNUS STEENGAARD
1955G. NIELSENGUNNAR NIELSEN
1954HELGE SICKMAGNUS STEENGAARD
1953G. NIELSENGUNNAR NIELSEN, EGTVED
1952HELGE SICKGUNNAR NIELSEN, EGTVED
1951KAJ LINDUMMAGNUS STEENGAARD
1950ANKER SØRENSENGUNNAR NIELSEN, EGTVED
1949ROBERT NIELSENMAGNUS STEENGAARD, K.S
1948KAJ LINDUMMAGNUS STEENGAARD
1947L. ESKELUND-HANSENE. GIEZE, K.S
1946MAGNUS STEENGAARDP.H. CLAUSAGER, K.S.
1945V. ANDERSENMAGNUS STEENGAARD
1944KAJ LINDUMMAGNUS STEENGAARD
1943W. OLSENMAGNUS STEENGAARD
1942HELGE SICKMAGNUS STEENGAARD
1941MAGNUS STEENGAARD
1940

Forårs EMT referat

Så kan vi se tilbage på endnu en vellykket turnering med mange spændende og flotte kampe. Mesterklassen blev rigtig spændende da forhåndsfavoritten Viggo Bove Quist

Læs mere »

Gruppevindere Sondex cup 2013

Vinderne i de forskellige grupper: IM-gruppen: 1. pladsen: IM Daniel Semcesen (4 point); 2. pladsen: IM Jakob Vang Glud (4 point). IM-gruppe 2: 1. pladsen: IM Jasmin

Læs mere »

Holdkamp Junior holdet

2. runde af 4. og 5. kreds C-stævne for juniorer blev holdt i Skakklubben Springeren. Vores C-hold var endnu engang suveræne og viste, at de

Læs mere »