Sæsonprogram

Program for sæsonen 2019-2020

År og dato

Aktivitet

Beskrivelse

 2019-10.08

 Gågade-skak Akseltorv (Lørdag)

Årets mesterskab i hurtigskak med store brikker. Tilmelding senest kl.11.00.

 2019-13.08

 Sæson Start, Konsultationsskak

 Vi mødes og hygger os.

 2019-20.08

 Efterårs EMT, 1.runde

6 runder, én stor gruppe (Schweizer system)

 2019-27.08.

 Efterårs EMT, 2.runde

 

 2019-03.09.

 Udsatte partier

 

 2019-10.09.

 Efterårs EMT, 3.runde

 

 2019-17.09.

 Efterårs EMT, 4.runde

 

 2019-24.09.

 Udsatte partier

 

 2019-01.10.

 Efterårs EMT, 5.runde

 

 2019-08.10

 Efterårs EMT, 6.runde

 

 2019-15.10

 Pokalskak – knockout turnering

Efterårsferie, klubben er åben

KO-format, 25min per spiller

 2019-22-10

 Træning før holdskak starter

 

 2019-27-10

 Holdkampe, 1.runde  (Søndag)

Div.1:   Springeren 1 ude mod Viborg

M1-rk:  Springeren 2 ude mod Gråsten

 2019-28-10

 Holdkamp, 1.runde (Mandag)

M2-rk: Springeren 3 ude mod Nr. Snede

 2019-29-10.

 Undervisning

(Springeren 4 er oversidder i 1.runde holdskak)

 2019-02.11

 Syd Grand Prix 3 (Lørdag)

Springeren arrangerer SGP hurtigskak

 2019-05.11

 Lynmesterskab

Åbent Kolding mesterskab

 2019-12.11

 Vinterturnering, 1.runde

7 runder (alle-mod-alle, evt. Monrad nederst)

 2019-17.11

 Holdkampe, 2.runde  (Søndag)

Div.1:   Springeren 1 hjemme mod SK1968 2

M1-rk:  Springeren 2 hjemme mod Alssund

 2019-19.11

 Holdkampe, 2.runde

M2.rk: Springeren 3 ude mod Ribe

A-rk:  Springeren 4 hjemme mod Kolding 2

+ udsatte kampe i Vinterturneringen

 2019-26.11

 Vinterturnering, 2.runde

 


 2019-01.12

 Holdkamp, 3.runde  (Søndag)

Div.1:   Springeren 1 ude mod Evans 1

M1-rk:  Springeren 2 ude mod Evans 3

 2019-02.12

 Holdkamp, 3.runde (Mandag)

A-rk:  Springeren 4 ude mod Vamdrup

 2019-03.12

 Holdkamp, 3.runde

M2-rk: Springeren 3 hjemme mod Kolding 1

+ udsatte kampe i Vinterturneringen

 2019-10.12.

 Vinterturnering, 3.runde

 

 2019-17.12.

 Juleafslutning

Den traditionelle ….

 2020-07.01

 Vinterturnering 4.runde

 

 2020-12.01

 Holdkampe, 4.runde  (Søndag)

Div.1:   Springeren 1 hjemme mod Skive

M1-rk:  Springeren 2 hjemme mod Varde

 2020-14.01

 Holdkampe, 4.runde

M2-rk: Springeren 3 hjemme mod Stouby

A-rk:   Springeren 4 hjemme mod Fredericia 5

+ udsatte kampe i Vinterturneringen

 2020-21.01

 Simultan

Mod en stærk spiller …

 2020-26.01

 Holdkampe, 5.runde  (Søndag)

Div.1:   Springeren 1 hjemme mod Herning

M1-rk:  Springeren 2 hjemme mod Horsens

 2020-27.01

 Holdkamp, 5.runde (Mandag)

M2-rk: Springeren 3 ude mod Fredericia 3

A-rk:  Springeren 4 ude mod Fredericia 4

 2020-28.01

 Udsatte partier, Vinterturneringen

 

 2020-04.02

 Vinterturneringen, 5.runde

 

 2020-11.02

 Udsatte partier, Vinterturneringen

Vinterferien

 2020-18.02

 Vinterturneringen, 6.runde

 

 2020-23.02

 Holdkampe, 6.runde  (Søndag)

Div.1:   Springeren 1 ude mod SK1968 1

M1-rk:  Springeren 2 ude mod Haderslev 2

 2020-25.02

 Holdkamp, 6.runde

M2-rk: Springeren 3 hjemme mod Vojens

A-rk:  Eventuelle oprykningskampe uge 10+11

+ udsatte kampe i Vinterturneringen

 2020-03.03

 Vinterturnering, 7.runde

 

 2020-08.03

 Holdkampe, 7.runde  (Søndag)

Div.1:   Springeren 1 mod Nr.sundby (fællesrd.)

M1-rk:  Springeren 2 mod Tønder (fællesrd.)

M2-rk:  Springeren 3 mod Esbjerg 2 (fællesrd)

 2020-10.03

 Undervisning

 

 2020-17.03

 ??

 

 2020-24.03

 Overraskelse

Afsat til en ny type arrangement ….

 2020-31.03.

 Forårs EMT, 1.runde

 

 2020-07.04

 Påskeferie

 Lukket

 2020-14.04

 Forårs EMT, 2.runde

 

 2020-21.04.

 Udsatte partier / Handicap turn

 

 2020-28.04.

 Forårs EMT, 3.runde

 

 2020-01/02/03.05

 DanPumps/Kolding Byturnering

Årets store weekendturnering

 2020-05.05

 Udsatte partier