NY lynmester Attila Gergacz
NY lynmester Attila Gergacz avatar

Med det nye tiltag med deltagelse af spilere fra andre klubber fik vi en spændende turnering med 22 deltagere heraf 8 spillere fra andre klubber.

Vores egen Attila vandt med 10 p ud af 11 mulige nr 2 blev Kim Skaaning fra Sydøstfyn med 9p og nr. 3. blev vores nye ungarnske ven Adam Lipcsei med 8½p.

Bedste spiller under 1900 blev blev Vitus Bondo Medhus Evans med 6½p

SE alle resultater på skak.dk.

Resultater SGP lørdag den 2.11.
Resultater SGP lørdag den 2.11. avatar

Vi fik en flot turnering med 28 deltagere heraf 10 i skoleskakgruppen

Vinder af gruppe der bestod af mester og 1.klasse blev vundet af stortalentet fra Evans Vitus Bondo  Medhus 9 år med 5½p på 2.pladsen Viggo Bove Quist,Jan Rosenberg og Per Hansen alle med 5 p.

2.klasse blev sikkert vundet af Thor Wind Andersen med 7p !!!, mens Hans Chr. Bågø vandt 3.klasse klasse med 4½p.

Skoleskak blev vundet af Benjamin Bondo Pedersen med 8½p

nr. 2. Arturas Andziulis med 7 p og nr 3. Ana Andziulis med  6 p.

Vi takker for fremmødet.

Fin start på holdturneringen
Fin start på holdturneringen avatar

1.holdet var en tur i Viborg og havde en forventet score på 4,25, men det blev 4-4, en stor tak til vores ungarske venner Attila og Adam som begge vandt, mens Andreas,Viggo,Michael og divisionsdebutanten for Springeren Jan Rosenberg alle spillede remis, så 4 point og 1 matchpoint på kontoen.

2.holdet var hårdt ramt af de mange afbud, men heldigvis har vi gode reserver og vandt kampen mod Gråsten med 6½-1½,måske lidt i overkanten, men hvad gør det ,nu ligger vi nr.1.

Vinderne var Simun,Preben,Dan,Hans og Kim Broksø,mens Richardt, Poul Erik og Karsten spillede remis

3.holdet stillede med et stærkt hold mod Nr.Snede og vandt også en sikker sejr på 6-2, det var flot da den forventede score var 4,25, så holdet ligger nu nr.1 efter 1.runde.

Vinderne var Simun,Karsten,Dan,Hans og Kim Broksø mens Preben og Henrik spillede remis.

Så superstart.

Ny pokalmester Michael Jakobsen
Ny pokalmester Michael Jakobsen avatar

Flot pokalstævne med 16 deltagere heraf 4 fra top 10, så der var lagt op til hårde kampe.Semifinalen blev et opgøre mellem Michael og Richardt med sejr til Michael og Adam og Jens med sejr til Jens.

Så der ventede en spændende finale mellem Jens og Michael, som Michael trak sig sejerrig ud af og dermed kunne kalde sig ny pokalmester.

Monrad opsamlingsgruppen blev vundet af Jan Rosenberg med 3p.

Slutresultat EMT
Slutresultat EMT avatar

Det blev ligeså spændende som forventet og da Jens vandt over Adam i sidste runde endte det med 4 spillere med hver 4½p.

Det var Adam,Viggo,Jens og den store overraskelse Dan,som scorede et plus på 111 ratingpoint.

Præmier rækkefølgen blev efter korrektion 1.Adam 2.Viggo 3. Jens og 4. Dan.

Rating gruppe 2 1501-1800

1.Dan 4½ 2. Kim Broksø og 3. Henrik begge havde 3 p ligesom Thor menkorrektionen afgjorde placeringen .

Ratinggruppe 1000-1500

  1. Søren Krabbenhøft 2½p,nr2p.2 Christian 2p og nr 3 Jon 2p Christian havde bedre korrektion.

Så en spændende turnering er slut og vi glæde os allerede til den næste pokalturneringen på tirsdag. Husk tilmelding inden kl 19.00.

Spændende afslutning på EMT
Spændende afslutning på EMT avatar

Efter 4 runder er der stadig stor spænding og netop 4.rundes topopgør mellem Adam og Viggo blev ligeså spændende som forventet, Viggo havde en lille fordel, men en trækombytning fra Viggos side afgjorde partiet til Adams fordel, som nu fører turneringen med 3½ p efterfulgt af 3 spillere med 3.p Viggo,Lars og Dan. Men stor spænding i alle 3 rating grupper, så intet er afgjort endnu.

Kolding Mesterskabet med store brikker
Kolding Mesterskabet med store brikker avatar

Kolding mesterskabet med store brikker havde trods mørke skyer tordenvejr og mange regnskyl samlet 13 skakspillere til kampen.2 nøjes dog med at kigge på og de 11 aktive var Michael Jakobsen,Hans Paulsen,Jan Rosenberg,Simun Anthoniussen, Kim Broksø,Richardt Ebbesen,Lars Linnemann,Poul ERik Jørgensen,Jens Ingemann Madsen Adam LIpcsei og Henrik Artmann.

Deltagerne kæmpede hårdt og kampene blev spillet videre med paraply når det regnede, vi er ikke så sarte.

Det hele endte med en finale mellem vores nye spiller Adam Lipcsei og vores nye formand Jens Ingemann Madsen, spillet var længe lige, men Jens pressede godt og det kostede et tårn for Adam, som valgte at opgive.

Så stor tillykke til Jens, må det være et godt tegn for hans formandskarriere.

Referat fra generalforsamlingen
Referat fra generalforsamlingen avatar

Referat fra generalforsamlingen

Årets generalforsamling betød også afsked med vores nuværende formand Michael Jakobsen, som efter 4 år på posten valgte at stoppe, men fortsætter dog som ansvarlig for Danpumps/Kolding Byturnering, hvilket vi er rigtig glade for.

Bestyrelsen takkede Michael for hans store indsats i de 4 år, hvor mange ting er kommet på plads.

Den nye bestyrelse kan i se under Gerts indlæg. Ny formand blev Jens Ingemann Madsen, som er klar til at videreføre den gode Springer ånd.

Ellers blev der naturligvis diskuteret, hvordan man fik flere medlemmer, om man skulle lave nogle nye turneringer. Det blev så op til den nye bestyrelse at fremkomme med en ny sæsonplan.

Derefter var der præmieuddeling og der blev også tid til en lynskakturnering.

Vi glæder os til at se jer igen til skak med de store brikker på Akseltorv lørdag den 10.8.kl 11.00, hvor vi spiller om Kolding mesterskabet.

Pokalskak
Pokalskak avatar

12 mand stillede op til kampen om pokalen og efter de 2 indledende runder endte det med følgende semifinaler.

Jens Ingemann Madsen mod Bent Samuelsen

Jan Rosenberg mod Kim Broksø

Kampene afvikles tirsdag den 28.05. og der trækkes lod om farverne.

Efter semifinalerne spilles finalen, så spændende hvem der løber med pokalen.

Efter semifinalerne spilles finalen, så spændende hvem der løber med pokalen.

Semifinalerne blev vundet af Jens og Jan, som mødtes i en spændende finale, som Jens trak sig sejrrig ud af. Han kan hermed for første gang kalde sig pokalmester, så en stor tillykke med titlen