Ny lynmester Jens Ingemann Madsen
Ny lynmester Jens Ingemann Madsen avatar

Ialt 14 deltagere tog udforingen op og efter det indldende gruppespil endte det med en finale med følgende 8 spillere.m spillede alle mod alle.,

Henrik,Jens,Michael,Bent,Karsten Foli,Simun,Richardt og Kim Broksø.

Resultatet blev at Jens vandt med 5½p nr. 2 Michael med 5 p og nr 3 Karsten Foli med 4½p.

Så stort tillykke til Jens , som nu både er Lynmester og Klubmester  !!!

B- finalen blev sikkert vundet af  Jan Rosenberg og nr 2 blev Søren Krabbenhøft og Thomas Duedahl.

Monradmester 2018
Monradmester 2018 avatar

Vort nye medlem Preben Justesen fik sin første titel, da han vandt monrad turneringen med 3½p for 4 runder,foran Jens Ingemann Madsen, Karl Rasmussen,Jan Rosenberg og Richardt Ebbesen alle med 3 p.

Så stort tillykke.

Kolding Mesterskabet med store brikker!
Kolding Mesterskabet med store brikker! avatar

I alt 12 deltog i den hårde kamp, og alt startede perfekt i solskin, men så kom regnen, men der skal mere til for at skakfolket ikke gennemfører turneringen.

De 12 deltagere var: Kim Broksø,Hans Paulsen,Jan Rosenberg,Andrew Velvarde,Simun Anthoniussen,Michael Jakobsen, Viggo B. Quist, Bent SamuelsenTommy Hansen,Karsten Foli,Preben Justesen og Richardt Ebbesen

Efter indledende runder endte det med det med en finale mellem Kim Broksø,Simun Anthoniussen og den forsvarende mester Michael Jakobsen.

Efter sikker spil sikrede Michael sig titlen for 2.år i træk, så stor tillykke til ham,selvom han havde lovet at sørge for godt vejr, men jeg er sikker på at der er mange der på nuværende tidspunkt synes at regnvejr er godt vejr.

Se billeder fra dagen på Springerens Facebook side, der kan I også se de 3 glade vindere !!

Ny pokalmester Michael Jakobsen-stort tillykke !!
Ny pokalmester Michael Jakobsen-stort tillykke !! avatar

16 spillere stillede op til kampen om titlen Pokalmester og efter de indledende runder endte det med en semifinale, hvor Michael Jakobsen mødte Karsten Pedersen og vandt og den anden semifinale var mellem sidste års vinder Henrik Artmann og Kim Broksø og her vandt Kim.

Så finalen blev en kamp mellem Michael og Kim og Michael skulle vinde pga reglen om 200 ratingpoints forskel der betyder at den laveste ratet vinder ved remis. Men han stod for presset og vandt i sikker stil.

Opsamlingsgrupperne blev vundet af  Hans Paulsen i gruppe 1 og Søren Krabbenhøft i gruppe 2.

Tillykke til begge.

Sidste runde holdskak 2 nederlag og en sejr.
Sidste runde holdskak 2 nederlag og en sejr. avatar

1.holdet var på en hård opgave mod Herning og det blev til et stort nederlag på 6-2 og dermed nedrykning til 2.division.

Vinder var Attila, mens Viggo og Michael spillede remis.

Topscorer for 1.holdet blev Jens Ingemann Madsen med 4 p.

2.holdet sluttede af mod Haderslev 2 og vandt 5-3 og sluttede på en flot 3.plads.

Vinderne var Aage,Simun,Hans og Lars ,mens Bent og Poul Erik spillede remis.

Topscorer på 2.holdet blev delt mellem Jan Rosenberg og Lars Linnemann med 4½p

3.holdet spillede oprykningskamp mod Vojens 1, men det blev desværre til et stort nederlag på 6-2 og dermed endnu et år i A rækken, som holdet vandt.

Ingen vindere, men Søren Krabbenhøft,Kim Broksø,Tommy og Dan spillede remis

Topscorer for 3.holdet blev  Kim Broksø med 6 p

Hold 4 spillede ikke i denne weekend.

Topscorer for 4.holdet blev delt mellem Søren Krabbenhøft og Arne jepsen

Så alt i alt en ok sæson, bortset fra nedrykningen til 2.division.

1.plads til 3.holdet og delt 2.plads til 4.holdet
1.plads til 3.holdet og delt 2.plads til 4.holdet avatar

Hold 3 mødte i sidste runde Grindsted og vandt 2½-1½-vinderne var Kim Broksø og Tommy Hansen, mens Henrik Artmann spillede remis.

Resultatet betuder at de slutter som nr. 1 med 13 p ligesom Varde, men med 1 matchpoint mere.

Så stort tillykke !!

Holdet skal nu spille om oprykning til mester 2 mod Bov 3 søndag den 4.3. i Fredericia. Men vi skal nu stille med et 8 mands hold, så denne dag får vi brug for alle , da både 1.division og mesterklassen og så spiller denne dag.

4.holdet vandt 3-1 over Fredericia 4, vinderne var Paul Cook,Søren Krabbenhøft og Arne Jepsen.’

Holdet sluttede på en delt 2.plads, men havde desværre færrest matchpoint, så slut resultatet blev en 4.plads

Også godt gået.

Miraklernes tid var desværre forbi- nederlag til begge hold på 2½-5½
Miraklernes tid var desværre forbi- nederlag til begge hold på 2½-5½ avatar

1.holdet mødte stærke Fredericia og havde tilmed 3 afbud, så det var med bange anelser at vi gik ind til kampen.

Dette ændrede sig imidlertid , da Kim Burnæs vandt over Lars Wilton og Viggo og jeg spillede remis, så på dette  tidspunkt troede vi at vi skulle ende med 3½p, men Attila spillede remis og jens tabte desværre efter en lang og hård kamp. Så vi ligger stadig nr. 7 inden sidste runde den 4.3.

 

2.holdet var også svækket pga  de måtte afgive spillere til 1.holdet. men følgende spillede remis Poul Erik, Jan,Hans, Lars og Karsten Pedersen.

Så holdet ligger nu nr. 4 og har vel udspillet sin rolle inden sidste kamp den 4.3.