resultater 2.runde af holdturneringen 1 sejr 1 uafgjort og 2 nederlag.
resultater 2.runde af holdturneringen 1 sejr 1 uafgjort og 2 nederlag. avatar

1.holdet skulle i 1.division møde det stærke hold fra Evans i Vejle og før kampen ville vi være meget glade hvis vi fik 3 p. og det blev netop resultatet at vi tabte 3-5.

Vinderne var Jens Madsen, som vandt i flot stil over Per Skjoldager, mens jeg var mere heldig da jeg vandt over Lars Pedersen på tid i en remis stilling.

Følgende spillede remis Michael Jakobsen og Brian Lundgaard, som faktisk skulle have vundet.

Så efter 2 kampe en god start på holdturneringen, nu venter den hårde kamp mod Ålborg den 17.12. på hjemmebane.

2.holdet spillede mod Evans 3 og var klare favoritter, men det endte desværre med 4-4, da et par lovende stilling blev forvandlet fra gevinst til tab.

Vinderne var Aage Søndergaard og Jan Rosenberg, mens Karsten Foli,Bent, Poul Erik og Hans spillede remis.

Holdet har ikke tabt endnu, men nu venter der en hård kamp hjemme mod Horsens den 17.12.

3.holdet spillede tirsdag hjemme mod Korning, som har fået et par gamle topspiller på holdet Bjørn Laursen og Erik Pedersen, men vi var alligevel svage favoritter.

Resultatet blev 2½-1½ til Springeren.

Vinderne var Henrik Artmann,og Kim Broksø, mens Karsten Pedersen spillede remis.

Holdet holder nu juleferie og skal først spille igen i uge 3

4.holdet spillede mandag mod Kolding Skakklubs 2.hold og det blev til et hæderlig nederlag på 1½-2½

Ingen vindere,men følgende spillede remis:

Tommy Hansen,Søren Krabbenhøft og Arne Jepsen.

Holdet holder nu også juleferie og skal i kamp igen i uge 3.

Så efter de 2 første runder af holdturneringen, kan vi fastslå at det næppe bliver nogen oprykninger i år, til gengæld ser det heller ikke ud til at nogle af holdene rykker ned, så alt i alt ikke så ringe endda.

Holdturneringen 1.runde 1sejr,2 uafgjort og et nederlag.
Holdturneringen 1.runde 1sejr,2 uafgjort og et nederlag. avatar

Så kom vi i gang med holdturnering 2017/18 1.holdet skulle til Haderslev og har det altid lidt svært i denne kamp. Vi havde et enkelt afbud  go det samme havde Haderslev, så den forventede score var 4,25.

Dette levede vi næsten op til da kampen endte 4-4 og det første matchpoint blev sat ind på kontoen.

Vinderne var Attila og Jens, mens Viggo,Michael,Richardt og Brian spillede remis.

2.holdet skulle til Varde, som på papieret var noget stærkere end os, men de stillede heldigvis ikke i stærkeste opstilling, så den forventede score var 4,13 til os, hvilket næsten også blev resultatet.

Kampen sluttede med en sejr på 4½ til os, så en god start.

Vinderne var Jan Rosenberg,Lars Linnemann og Dan Sörensson, mens Bent Samuelsen,Poul Erik Jørgensen og hans Paulsen spillede remis.

2..holdet mødet hjemme Varde 2 og kampen endte 2-2,men vi burde nok have vundet, men Dan tabte desværre på tid, der spilles jo med 90 min +30 sek, tillæg til hele partiet , så der er ikke så meget tid at give af. Vinderne var Karsten Pedersen og Kim Broksø

3.holdet mødte Varde 3 og tabte 2½-1½. Tommy Hansen vandt og Per spillede remis

Resultat lynmesterskabet 2017-ny lynmester Richardt Ebbesen
Resultat lynmesterskabet 2017-ny lynmester Richardt Ebbesen avatar

17 deltagere var mødt frem, og da Attila var forhindret var der mulighed for vi andre til at føre os frem.

Efter den indledende runde endte det med en A-finale med følgende deltagerer.

Richardt Ebbesen,Jens Ingemann Madsen, Karsten Pedersen,Henrik Artmann,Lars Linnemann og Jan Rosenberg.

Resultatet efter 5 runder blev at Henrik og Richardt hver havde 3p, mens Karsten og Jan havde2½p og Jens og Lars havde 2 p.

Så måtte vi ud i omkamp, som jeg vandt 2-0, så nu kan jeg igen kalde mig lynmester, sidste gang var i 1991.

B-finalen blev suverænt vundet af Bent Samuelsen med 5 p og med Kim Broksø på 2.pladsen med 4 p.

C-finalen blev vundet af Søren Krabbenhøft med 4p og vort nye medlem Peter Rasmussen med 3 p.

 

 

Lynmesterskab tirsdag den 24.oktober
Lynmesterskab tirsdag den 24.oktober avatar

Kom og få en sjov aften, hvor vi skal prøve om vi kan tage pokalen fra Attila.

Vi starter  med indledende grupper på 6 mand og de 2 bedste fra hver gruppe går i A -finalen de næste 2 i B-finalen og de sidste 2 i C-finalen.

Så alle får en chance for at vinde en gruppe.

Vi ses på tirsdag.

Rundelægning EMT
Rundelægning EMT avatar

Rundelægningen er klar. Spilleren til venstre har hvid..

1 ARTMANN, Henrik Springeren 1702 : BOVÉ QUIST, Viggo Springeren 2066

2 JAKOBSEN, Michael Springeren 2041 : PEDERSEN, Karsten Springeren 1667

3 BROKSØ, Kim Springeren 1634 : EBBESEN, Richardt Springeren 2015

4 INGEMANN MADSEN, Jens Springeren 2005 : HANSEN, Tommy Springeren 1575

5 HURKMANS, Marc Haderslev 1410 : PETERSEN, Lars Uffe Odense Skakklub 1879

6 SCHRØDER, Børge Haderslev 1823 : COOK, Poul Springeren 1374

7 KRABBENHØFT, Søren Springeren 1362 : ROSENBERG, Jan Springeren 1815

8 NØRGAARD PAULSEN, Hans Springeren 1801 : JEPSEN, Arne Springeren 1359

9 HANSEN, Gert Springeren 1323 : SØNDERGAARD NIELSEN, Aage Springeren 1779

10 ØSTERBY AMBØG, Ejvind Haderslev 1778 : MØLLER, Christian A. Springeren 1270

11 DUEDAHL, Thomas Springeren 1250 : LINDGAARD, Tobias Simon Ribe 1769

12 LINNEMANN, Lars Springeren 1768 : JAKOBSEN, Erik Springeren 1173

13 JENSEN, Søren Torben Springeren 962 : SÖRENSSON, Dan Springeren 1750

Glæder os til at se jer på tirsdag.

Ny pokalmester Henrik Artmann !!
Ny pokalmester Henrik Artmann !! avatar

Et trekløver bestående af Henrik Artmann,Karsten Foli og Jan Rosenberg spillede finale og her trak Henrik det længste strå mens Karsten Foli blev nr. 2 og jan Rosenberg nr. 3.

Monrad gruppen blev vundet af Kim Broksø.

Stort tillykke til Henrik !!

 

Ratingtal
Ratingtal avatar

Bemærk vinterturneringen er nu indberettet og de nye ratingtal vil blive brugt i EMT Forår. Holdskak resultater bliver desværre først indberettet når hele holdturneringen med Skakligaen, nedryknings-og oprykningskampe er afviklet. Jeg regner med at det sker ca den 23.3.

2.holdet rykker ud af 2.division
2.holdet rykker ud af 2.division avatar

Til trods for en kæmpe indsats måtte vi desværre rykke ud og tabte den sidste kamp mod Nordre 4½-3½, men vi skulle mindst have haft 4-4, da jeg missede en klar gevinst og måtte nøjes med remis.

Vinderne for Springeren var Kim Burnæs,mens Richardt,Andreas,Bent,Jan og Hans spillede remis.

Men vi sluttede da ikke på sidste pladsen og igen må vi sige at den dårlige kamp mod Haderslev blev afgørende for nedrykningen