Finalekampen i A klassen
Finalekampen i A klassen avatar

Det blev desværre ikke til oprykning, dertil var Alssund for stærke.

Men flinke folk, som gav gratis kaffe og kage, måske derfor blev vi venligt stemt.

Referat fra kampen.

Jeg var den første der tabte blev fuldstændig spillet ud af brættet, så ikke en god start, derefter tabte Kim, så allerede bagud 2-0, men så vente lykken Lars vandt og derefter Tommy- stillingen 2-2 . Så gik det rigtig nedad bakke. Henrik fik fanget sin dronning og tabte, Niels havde fået besked på at spille på gevinst i et remis parti, hvilket desværre betød at han tabte og da Dan måtte acceptere en remis pga evig skak eller officerstab var kampen afgjort, så Hans valgte at opgive i en dårlig stilling, da det ikke havde noget formål at spille videre, da kampene ikke var ratet.

Så tillykke til Alssund og held og lykke i mester 2.

Ny pokalmester Bent Samuelsen !!
Ny pokalmester Bent Samuelsen !! avatar

Der deltog 20 spillere i pokalmesterskabet og pga A holdets finalekamp tirsdag den 1.4. i Sønderborg, blev turneringen færdigspillet i tirsdags.

Efter de indledende runder endte det med en semifinale med Bent Samuelsen mod Richardt Ebbesen og her vandt Bent, måske lidt heldigt, men sådan er det jo med hurtigskak.

og Karsten Foli mod Hans Paulsen-her vandt Hans i sikker stil og så var vi klar til finalen, mellem Bent og Hans.

Det så længe meget remis agtig ud, men i slut fasen snuppede Bent en officer og så kunne han kalde sig pokalmester for første gang.

Stort tillykke til Bent

Husk pokalturnering på tirsdag
Husk pokalturnering på tirsdag avatar

Tilmelding senest kl. 19.00

En spændende turnering, hvor vi spiller med 25 min. til hver, og vinderen går videre , ved remis går  sort videre eller den spiller som har 200 ratingpoint mindre end modstanderen videre.

Taberne går videre til en opsamlingsgruppe, så alle spiller 3 partier på tirsdag.

Sidste holdkampe i B-Klassen med oprykning til drengeholdet !!!!!
Sidste holdkampe i B-Klassen med oprykning til drengeholdet !!!!! avatar

Mandag var 5.holdet i Vojens og spille mod Løgumkloster. Kravet var en sejr på 4-0, hvis de skulle vinde gruppen, men det blev en flot sejr på 2½-1½ og en flot placering som nr. 2

Vinder var Tommy, mens Per,Arne og Søren spillede remis.

Tirsdag var det så den afgørende kamp for 6.holdet med drengene på holdet+ Henrik.

Vi førte med 1 point foran Evans og kunne altså nøjes med 2-2 i den sidste kamp mod Evans, og det blev netop resultatet.

Vinderne var Jacob og Tiziano( han rejste sig for sygesengen for at spille denne vigtige kamp-god indstilling).

Så holdet blev nr, 1 med 18P foran Evans med 17P, og oprykning til A klassen.

Så hip hurrae, det var rigtig flot gået. !!!

 

 avatar

Vi er kommet op på syv seksmands grupper, som alle spiller “alle mod alle”

Turnerings plan og resultater kan ses her

Vi håber at I alle får en god turnering

Nyt system, som vi afprøver. For at se jeres resultater skal i klikke på spilleliste i den gruppe I ønsker at se og derefter på 1.runde. Så vises en masse oplysninger, som I kan hygge jer med.

Så er slut resultaterne klar.

Vi siger tak til alle der deltog og håber I fik spillet nogle gode partier.

 

Udgivet i EMT

Vinderne i SGP Springeren
Vinderne i SGP Springeren avatar

Så kom vi igang med SGP, men desværre kun med 42  deltagere.

Men dem der kom havde en dejlig dag med masse af spændende skak.

Vinderne var:

Mesterklassen delt 1.-3. plads Niels Jørgen Fries Nielsen Esbjerg,Attila Gergacz Springeren og Jens Ove Fries Nielsen Viborg alle med 5½p.

Bedste spiller under 2100 blev Rasmus Østergaard-Enkeltmedlem

Bedste spiller under 2000 blev Svend Erik Kramer-Bov

1.klasse

Delt 1.-2plads mellem Jonas Nybo Jakobsen Fredericia og Dennis Schwarz Bov, hver med 6 p.

2.klasse

Nr.1 David Gutschenreiter Bov 5½p og nr.2 Frederik Borg Schweizer Evans 5 p.

3.klasse

Nr. 1 Max Neuendorf  Bov 5p og nr.2 Tommy Hansen Springeren  4½p

4.klasse

Delt 1-2 plads mellem Benjamin Isler Bov og Per Rømhild Evans begge med 5 p

Tillykke til alle vinderne.

Øvrige resultater og granprix point kan ses på 4.hovedkreds`s hjemmeside i løbet af de næste par dage.

Vi siger tak til alle deltagerne , og husk næste SGP er i Haderslev den 19.oktober.