Forårs EMT referat
Forårs EMT referat avatar

Så kan vi se tilbage på endnu en vellykket turnering med mange spændende og flotte kampe.

Mesterklassen blev rigtig spændende da forhåndsfavoritten Viggo Bove Quist tabte i 1 runde, men siden afgav han kun et ½p til Jan Rosenberg, Viggos hårdeste konkurrent blev Bent Samuelsen, som han tabte til i 1.runde.
I sidste runde mødte Viggo Jørgen Stald, som havde lavet 3 af 4, mens Viggo og Bent begge havde2½ . Viggo vandt sikkert over Jørgen og bent vandt over Hans Paulsen, så det sluttede med en delt 1.plads mellem Viggo og Bent.
Et flot resultat for Bent, som nu igen er et godt stykke over 1900.
Michael Jakobsen kom skidt fra start, men redede æren med 3 p. Jan og Hans sluttede i det hårde felt med 1 p hver.

Basis 1
Her sluttede forhåndsfavoritten Brian Hamann fra Fredericia på en delt 1.plads sammen med Niels Lauridsen Springeren begge med 3½p. , de kom ret hurtigt i spidsen og blev der.
De øvrige placeringer blev Kim Nygård hede Fredericia 3p,Lars P.Hansen 2p, Michael Madsen og Gert Hansen1½p.

Basis 2
Her var favoritterne Tommy Hansen og Thomas Nielsen Fredericia, men desværre var det kun Thomas der levede op til værdigheden og vandt sikkert grupen med 4 p 2.pladsen blev delt mellem Henning Jakobsen Fredericia og Chr.Møller hver med 3½p derefter fulgte Tommy Hansen med 2 p og Tiziano og Bjarne med 1 P.
Det Tiziano første møde i basis 2, og selvom det var mange gode stillingerne blev han desværre udpillet af de mere erfarne spillere.
Men han skal nok komme forbi dem allerede i næste sæson.

Basis 3
I denne gruppe havde vi et rigtig topopgør mellem Jacob Clausen og Arne Jepsen, da Arne havde 3½ og Jacob havde 3 p.
Men den unge snød den ældre og vandt en dronning og partiet, så Jacob har hermed afsluttet en rigtig flot sæson og rykker godt op i ratingtallet.
Slut resultat 1.Jacob Clausen 4p 2. Arne Jepsen 3½p nr. 3 Søren T.jensen 3 p nr. 4 Ejner Schak 2½ og 5-6 Vagn Loft og Henrik Clausen 1 p

Basis 4 -Monradgruppen sluttede også af med et rigtig topopgør mellem Frits Steffensen Fredericia og en af vore nystartede spiller Karl Rasmussen, som ikke har spillet skak siden skoleskak for 50å r siden, men som man siger hvad du i barndommen nemmer du ej i alderdommen glemmer.
Resultatet endte remis, så slut resultatet i gruppen blev. 1. Frits Steffensen,, 2 blev delt mellem Karl Rasmussen og det unge talent Sverre Padkjær Gejl, som sluttede flot af-begge med 3½p.
4-6 blev delt mellem Caterina,Svend og Erik alle med 3 p, derefter fulgte Simon Tonsberg og Carsten Sørensen Fredericia med 2 p Lene Wul med 1 p og sidst men ikke midst Bror Padkjær Gejl, som kæmpede med alt hvad han har lært, men det rakte desværre ikke til nogen point, men det skal nok komme.

Så tak for denne gang.

/Richard

Udgivet i EMT

Gruppevindere Sondex cup 2013
Gruppevindere Sondex cup 2013 avatar

Vinderne i de forskellige grupper:
IM-gruppen: 1. pladsen: IM Daniel Semcesen (4 point); 2. pladsen: IM Jakob Vang Glud (4 point).
IM-gruppe 2: 1. pladsen: IM Jasmin Bejtovic (3½ point); 2.-3. pladsen: IM Jonathan Carlstedt og FM Arne Matthiesen (3 point).
Mester 1: 1. pladsen: Lars Hansen(4 point); 2. pladsen: Viggo Bové Quist (3½ point).
Mester 2: 1.-2. pladsen: Jens Ramsdal og Ole Bønnelykke (begge 3½ point)
Mester 3: 1.-2. pladsen: Kim Burnæs og Martin Knudsen (begge 3½ point)
Mester 4: 1.-3. pladsen: Morten Jensby, Claus Vangsgaard og Benjamin Christensen(alle 3½ point)
Basis 1: 1. pladsen: Aage Søndergaard Nielsen (4 point); 2.-3. pladsen: Steen Farup Christensen og Graham Taylor (bege 3½ point).
Basis 2: 1.-2. pladsen: Sophus Mechlenburg Møller og Simun Anthoniussen (begge 4 point)
Basis 3: 1. pladsen: Claus Marcussen (3½ point); 2. pladsen: Freja Vangsgaard (3 point).
Basis 4: 1. pladsen: Bjarke Vangsgaard (4 point); 2.- 4. pladsen: Carl Mortensen, Allan Toftegaard Christensen og Børge Schrøder (Alle 2½ point).
Basis 5: 1. pladsen: Christian Matico Jepsen (4½ point); 2.-3. pladsen: Karsten Fyhn og Niels Skovart (3 point).
Basis 6: 1. pladsen: Arunn Ananthan (4 point); 2. pladsen: Lasse Ramsdal (3½ point).
Basis 7: 1. pladsen: Kristian Nymann Jakobsen (4½ point); 2. pladsen: Johan Hardlei (3½ point).
Basis 8: 1. pladsen: Michael Jensen (4 point); 2.-3. pladsen: Kasper Skaarup og Jacob F. Christensen (3 point).
Basis 9: 1. pladsen: Niels Åge Christensen (5 point); 2.-3. pladsen: Bjarne Berring Rasmussen og Thomas Nielsen (2½ point).
Basis 10: 1. pladsen: Leo Starup (4 point); 2. pladsen: Birgit Dithlevsen (3½ point)
Basis 11: 1. pladsen: Ethan Ara (4 point); 2. pladsen: Leif Kristoffersen (3½ point)
Basis 12: 1. pladsen: Phong van Nguyen (5 point); 2. pladsen: Asbjørn Schack (3½ point)
Basis 13: 1. pladsen: Joshau Kehlet Hansen (4½ point); 2. pladsen: Kasper Nissen (4 point)

 

Holdkamp Junior holdet
Holdkamp Junior holdet avatar

2. runde af 4. og 5. kreds C-stævne for juniorer blev holdt i Skakklubben Springeren.

Vores C-hold var endnu engang suveræne og viste, at de fortjente den første plads, som ingen kunne true.

Med max point på 3 brætter og kun med afgivelse af 1,5 point på første-brættet – endte de med 18,5 point ud af 20 mulige.

Hermed kunne Springeren for første gang bringe vandrepokalen til klubben.

 

Tillykke til det seje hold: Sverre, Tiziano, Jacob, Caterina og Bror-Felix.

479817_10200319496103133_1408206200_n