Sondex Cup – Kolding Byturnering 2017

Et år er sust forbi, og i weekenden 28.-30. april er det endnu en gang tid til Sondex Cup i Kolding. Tilmeldingen nåede undervejs op på fuldt hus og spillere på venteliste, men en række afbud (glemte konfirmationer?) bragte deltagerantallet ned på 122. De fleste er fra Danmark, men Norge, Tyskland (Sydslesvig) og – som noget nyt – Indien er også repræsenteret. IM Roy Saptarshi og FM Rajdeep Sarkar har meldt deres ankomst og er placeret i hhv. øverste og næstøverste gruppe.

Øverste gruppe er en ren IM-gruppe der rummer både rutine og ungdom: IM Jens Ove Fries Nielsen (1960), den tidligere vinder Rasmus Skytte (1980), IM Igor Teplyi (1986), IM Bjørn Møller Ochsner (1994) og IM Jesper Søndergaard Thybo (1999). Indiske Roy Saptarshi er årgang 1986 og har været IM 2007.

Spille-, kantine- og tilskuerforhold vil være som de plejer at være, og i auditoriet kommenteres live-partierne af Niels Jørgen Fries Nielsen.

Som noget nyt gælder betænkningstiden 90 min. til 40 træk + 30 min. + 30 sekunders tidstillæg fra træk 1 i alle grupper.

I vil kunne finde en dagsrapport for hver af spilledagene på skak.dk og på www.skakklubbenspringeren.dk.

Ratingtal

Bemærk vinterturneringen er nu indberettet og de nye ratingtal vil blive brugt i EMT Forår. Holdskak resultater bliver desværre først indberettet når hele holdturneringen med

Læs mere »

Holdturneringen helt slut

Efter 3. og. 4. holdets kampe tirsdag aften er holdturneringen 2016-17 nu slut. Jeg var selv med 4. holdet til afslutningsstævne i Esbjerg hvor vi

Læs mere »

2.holdet tabte igen

Selvom vi var svage favoritter lykkedes det desværre ikke at få den 1.sejr, men et nederlag på 3-5 selvom vi havde stillinger til flere gevinster.

Læs mere »

Springeren 3 og Springeren 4

De to ovennævnte hold spillede tirsdag den 31. januar hjemme mod hhv. Fredericia 3 og Korning. Springeren 3 tabte knebent med 1½-2½. Der var gevinst

Læs mere »

Springeren 5 – Fredericia 6

I B-rækkens gruppe 3 mødte vi hjemme Fredericia 6 og partierne blev afsluttet oppefra og ned. Jeg havde læst et sted at førstebrættets opgave var at

Læs mere »

Esbjerg 3 – Springeren 4: 1-3

Vi vandt med maksimumpoint 3-1 – af de partier der blev spillet, forstås. Desværre kunne udtagelseskomiteen, trods ihærdige anstrengelser, ikke finde en fjerde spiller, så

Læs mere »