Tilmelding Springerens Julefrokost 2016-senest den 15.12.
Tilmelding Springerens Julefrokost 2016-senest den 15.12. avatar

Springerens julefrokost afholdes tirsdag d. 20. december kl. 19

Vi mødes som sædvanligt på Munkevængetskole

Julefrokosten starter med, at vi får en bid brød med øl og snaps.

Her efter spiller vi lidt skak for sjovt

Årets hyggelige afslutning med lotteri og masse af hygge.

Da vi skal bestille smørebrød skal vi have jeres tilmelding senest den 15.12. til Richardt Ebbesen tlf. 24998730 eller mail r.ebbbesen@stofanet.dk

 

[lop3 h=”1448992220″]

Nordisk Mesterskab i pigeskak 1.- 3.maj Nicolai scene, Skolegade 2
Nordisk Mesterskab i pigeskak 1.- 3.maj Nicolai scene, Skolegade 2 avatar

Så er det tid til næste store skak begivenhed i Kolding, hvor Skakklubben Springeren i samarbejde med Dansk Skoleskak står for afvikling af Nordisk mesterskab i pigeskak, der er naturligvis deltagere fra alle de nordiske lande , så spændende at se om en dansker bliver nordisk mester.

Program: Fredag den 1. maj 1. runde 10:00-14:00  2. runde fra 16:00-20:00

Lørdag den 2. maj 3. runde fra kl. 10:00-14:00 4. runde fra kl. 16:00-20:00

Søndag den 3. maj 5. og sidste runde fra kl.10:00-14:00

Præmieoverrækkelse søndag den 3. maj ca. kl.14:30.

 

Fredag aften den 1. maj spiller Stormesteren Allan Stig Rasmussen simultanskak mod alle der har lyst, så bare kom og spil det er gratis og starter kl. 20:00.

 

Sondex Cup 2015 – Kolding bymesterskab
Sondex Cup 2015 – Kolding bymesterskab avatar

Så er SONDEX Cup 2015 – Kolding Bymesterskab færdig spillet!

Springeren Kolding vil gerne benyttet lejligheden til, at takke deltager, sponsorere og tilskuere for en god turnering.

Håber at vi se jer alle igen i 2016.

Præmierne i de rekord mange 22 grupper blev fordelt som følger:

GM/IM: 1. plads og Kolding bymester 2015 GM Jakob Vang Glud, delt 2. plads FM Bjørn Møller Ochsner og IM Nikolaj Mikkelsen

Mester 1: Delt 1. plads IM Igor Teplyi og IM Attila Gergacz

Mester 2: 1. plads Lars René Andersen, 2. plads Bjarne Light

Mester 3: 1. plads Mikkel Manosri Jacobsen, 2. plads Stefan Wiecker

Mester 4: Delt 1. plads Filip Boe Olsen og Jens Albert Ramsdal

Mester 5: 1. plads Torben Bødskov Andersen, delt 2. plads til Morten Basse Jensby og Ole Bønnelykke

Mester 6: 1. plads Niels Kristian Almtoft, delt 2. plads Miriam Frida Olsen, WFM Thomine Stolberg-Rohr og Jesper Korsgaard

Mester 7: 1. plads Bjarke Vangsgård, delt 2. plads Claus Vangsgaard og Bjarke Hautop Kristensen

Basis 1: 1. plads Thomas Christensen, 2. plads Graham Christopher Taylor

Basis 2: 1. plads Kaspar Jon Dreiberg, 2. plads Dorian Gutschenreiter

Basis 3: 1. plads Freja Vangsgård, delt 2. plads Karamtej Singh, Ellen Kakulidis og Karsten Jacobsen

Basis 4: 1. plads Simun Petur Anthoniussen, 2. plads Kim Nygaard Hede

Basis 5: Delt 1. plads Guido Heinemann, Kris Klausen, Jakob Jensen og Thomas Søndergaard Thybo

Basis 6: Delt 1. plads Børge Schrøder, Christian Emil Frambøl og Kim Broksø

Basis 7: 1. plads Martin Olsen, delt 2. plads til Bernhard W. Sørensen og Hans Jørgen Clausen

Basis 8: 1. plads Donato Gutschenreiter, delt 2. plads Mikkel Ramsdal og Asbjørn Hovgaard Schack

Basis 9: Delt 1. plads Steen Jacobsen og Thomas Nielsen

Basis 10: Delt 1. plads Niels Aage Kristensen og Carsten Meyer

Basis 11: 1. plads Joshua Kehlet Hansen, 2. plads Christian Anker Møller

Basis 12: Delt 1. plads Jacob Hein og Karl Rasmussen

Basis 13: 1. plads Caterina Wul Micalizio, delt 2. plads Sebastian Ladegaard og Henrik Malig Hansen

Basis 14: 1. plads Lasse Borring Petersen, 2. plads Jonathan Aagaard Hansen

Sondex Cup 2015 – Netop nu
Sondex Cup 2015 – Netop nu avatar

Sondex Cup 2015 er i gang, følgende grupper har færdig spillet 5. runde:

Følgende links gælder for turneringen:
Resultater fra Sondex Cup 2015
Liveskak fra Sondex Cup 2015
Fotos fra Sondex Cup 2015

Spillested: Kolding Uddannelses Center Ågade 27,6000 Kolding
Tidspunkt:
Fredag den 17.4. kl. 19:00 – 24:00
Lørdag den 18.4. kl. 10:00 – 21:00
Søndag den 19.4. kl. 10:00 – 21:00

Spørgsmål til Sondex Cup 2015, ring på tlf. 24998730 Richardt Ebbesen.

Pokalmesterskabet
Pokalmesterskabet avatar

17 spillere var klar til kampen om titlen Pokalmester.

Efter de indledende runder er følgende klar til semifinalen, som spilles den 7.april.

1.semifinale: Michael Jakobsen mod Jan Rosenberg

2.semifinale: Jacob Clausen mod Hans Paulsen

Spændende at se om unge Jacob kan komme i finalen, men indtil videre er det jo gået flot.