Super super søndag i holdskak-2 store sejre og stadigt nr. 1 !!! og A holdet gjorde det også og ligger nu nr. 1 !!
Super super søndag i holdskak-2 store sejre og stadigt nr. 1 !!! og A holdet gjorde det også og ligger nu nr. 1 !! avatar

1.holdets kamp mod Ribe var den store prøve på om holdet skulle med i oprykningskampen, og man må sige at de gjorde det utroligt godt med en sejr på 7-1 over Ribe.

Vinderne var Attila,Jacob,Viggo,Brian,Kim  og Richardt, mens Michael og Gert spillede remis.

Med dagens store sejr er forspringet til Silkeborg og Fredericia øget til 3½p, da vi har 31 p og de har 27½p.Vi skal i sidste runde møde bundholdet Horsens,Silkeborg skal møde Ribe, mens Fredericia har Skanderborg, så en spændende afslutning venter den 28.2., hvor sidste runde afvikles i Vejle.

2.holdet havde som målsætning en sejr på 5-3, og det startede også godt , da Esbjerg kun stillede med 7 mand, så var det første point hjemme. Men det gik endnu bedre og endte med en sejr på 6½-1½, hvilket betyder at vi er 4 p foran Haderslev og 5 p. foran Varde, som vi skal møde i sidste runde. Så med 2 p i sidste runde skulle oprykningen være sikret, da der rykker 2 hold op.

Vinderne for Springern var Aage ,Lars Linnemann,Simun,Kim Broksø og Henrik Artmann (uden kamp), remis spillede Hans,Bent og Karsten.

Så en dejlig søndag selvom Danmark ikke kom i finalen i håndbold.

Øvrige holdkampe:

A-holdet skulle til Grindsted som førte gruppen, så de havde fået besked på at vinde med 3-1, men de vil aldrig høre efter så de vandt 4-0 og ligger nu sikkert i spidsen foran Grindsted med 3 p, så de skal bare have 1½p i sidste kamp for at blive gruppevinder, oprykningen skal afvikles med en kamp mod vinderen af den anden A klasse, og det bliver Bov.

Vinderne for Springeren var Lars Linemann,Dan Sörensson,Henrik Artmann oh Lars P.Hansen- Godt gået.

4.holdet sad over, så der er intet nyt.

5.holdet spillede hjemme mod Korning og havde kun æren at spille for og samtidigt var vi arrangør af sidste runde. Det blev til et nederlag på 4-0, så det blev Korning der vandt gruppen foran Kolding skakklub, som ellers lå til oprykning, men de tabte den sidste kamp til Frederica med 2½-1½.

6.holdet spillede mod Haderslev 6  og tabte 2½-1½,men de unge mennesker fik dog mange gode kampe ud af holdkampene og både Sverre og Caterina hentede også en ratinggevinst.

Vinderne for Springeren var Tommy Hansen mens Caterina spillede remis.

Dermed er holdkampene slut for 5.og 6.holdene.

Hurtigskak SGP lørdag den 23.1. med 34 deltagere
Hurtigskak SGP lørdag den 23.1. med 34 deltagere avatar

34 deltagere havde trodset vejr og vind og mødte op til kamp på Munkevængetskole kl.9.30.

Vores egen Attila Gergaz var blandt favoritterne til at vinde mesterklassen, men der ventede hård modstand fra de 2 Fries brødre Jens Ove, som var rating favorit og hans bror Jørgen.

Attila gjorde næsten rent bord og scorede 6½ af 7 mulige , mens Jens Ove scorede 6 p, så den indbyrdes kamp, som Attila vandt blev afgørende.

Øvrige resultater:

1.klasse,

nr. 1 Hans Paulsen Springeren

Nr.2 Aage Søndergaard Springeren

2.klasse,

Nr. 1 Adesh Easan Fredericia’

Nr. 2. Jens Ove Vedel Evans’

3.klasse.

Nr.1. Tommy Hansen Springeren

Nr. 2. Karsten Mortensen

4.klasse

Nr.1. Janith Easan Fredericia

nr. 2 Martin Møller Vojens

Skoleskak

Nr. 1 Asger Haargaard Horsens

Nr.2 Ricardt Riis Horsens

Nr.3 Mads A.Jakobsen  Springeren

Nr.4 Janosh Easan Fredericia.

Øvrige resultater se SGP indbydelsen på Springerens hjemmeside.

Vi takker alle fordi I kom, og håber at se jer igen til næste år.