Sondex Cup 2015 – Kolding bymesterskab
Sondex Cup 2015 – Kolding bymesterskab avatar

Så er SONDEX Cup 2015 – Kolding Bymesterskab færdig spillet!

Springeren Kolding vil gerne benyttet lejligheden til, at takke deltager, sponsorere og tilskuere for en god turnering.

Håber at vi se jer alle igen i 2016.

Præmierne i de rekord mange 22 grupper blev fordelt som følger:

GM/IM: 1. plads og Kolding bymester 2015 GM Jakob Vang Glud, delt 2. plads FM Bjørn Møller Ochsner og IM Nikolaj Mikkelsen

Mester 1: Delt 1. plads IM Igor Teplyi og IM Attila Gergacz

Mester 2: 1. plads Lars René Andersen, 2. plads Bjarne Light

Mester 3: 1. plads Mikkel Manosri Jacobsen, 2. plads Stefan Wiecker

Mester 4: Delt 1. plads Filip Boe Olsen og Jens Albert Ramsdal

Mester 5: 1. plads Torben Bødskov Andersen, delt 2. plads til Morten Basse Jensby og Ole Bønnelykke

Mester 6: 1. plads Niels Kristian Almtoft, delt 2. plads Miriam Frida Olsen, WFM Thomine Stolberg-Rohr og Jesper Korsgaard

Mester 7: 1. plads Bjarke Vangsgård, delt 2. plads Claus Vangsgaard og Bjarke Hautop Kristensen

Basis 1: 1. plads Thomas Christensen, 2. plads Graham Christopher Taylor

Basis 2: 1. plads Kaspar Jon Dreiberg, 2. plads Dorian Gutschenreiter

Basis 3: 1. plads Freja Vangsgård, delt 2. plads Karamtej Singh, Ellen Kakulidis og Karsten Jacobsen

Basis 4: 1. plads Simun Petur Anthoniussen, 2. plads Kim Nygaard Hede

Basis 5: Delt 1. plads Guido Heinemann, Kris Klausen, Jakob Jensen og Thomas Søndergaard Thybo

Basis 6: Delt 1. plads Børge Schrøder, Christian Emil Frambøl og Kim Broksø

Basis 7: 1. plads Martin Olsen, delt 2. plads til Bernhard W. Sørensen og Hans Jørgen Clausen

Basis 8: 1. plads Donato Gutschenreiter, delt 2. plads Mikkel Ramsdal og Asbjørn Hovgaard Schack

Basis 9: Delt 1. plads Steen Jacobsen og Thomas Nielsen

Basis 10: Delt 1. plads Niels Aage Kristensen og Carsten Meyer

Basis 11: 1. plads Joshua Kehlet Hansen, 2. plads Christian Anker Møller

Basis 12: Delt 1. plads Jacob Hein og Karl Rasmussen

Basis 13: 1. plads Caterina Wul Micalizio, delt 2. plads Sebastian Ladegaard og Henrik Malig Hansen

Basis 14: 1. plads Lasse Borring Petersen, 2. plads Jonathan Aagaard Hansen

Sondex Cup 2015 – Netop nu
Sondex Cup 2015 – Netop nu avatar

Sondex Cup 2015 er i gang, følgende grupper har færdig spillet 5. runde:

Følgende links gælder for turneringen:
Resultater fra Sondex Cup 2015
Liveskak fra Sondex Cup 2015
Fotos fra Sondex Cup 2015

Spillested: Kolding Uddannelses Center Ågade 27,6000 Kolding
Tidspunkt:
Fredag den 17.4. kl. 19:00 – 24:00
Lørdag den 18.4. kl. 10:00 – 21:00
Søndag den 19.4. kl. 10:00 – 21:00

Spørgsmål til Sondex Cup 2015, ring på tlf. 24998730 Richardt Ebbesen.

SONDEX cup 2014
SONDEX cup 2014 avatar

sondexlogo

Så er SONDEX Cup 2014 færdig spillet!

Springeren Kolding vil gerne benyttet lejligheden til, at takke deltager, sponsorere og tilskuere for en god turnering.

Håber at vi se jer alle igen i 2015.

Præmierne i 18 grupper blev fordelt som følger:

IM 1: Delt 1. plads til: GM Daniel Semcesen, IM Jakob Vang Glud og IM Nikolaj Mikkelsen

GM Daniel Semcesen bliver Kolding Bymester 2014 på korrektion

IM 2: 1. plads: FM Kassa Korley 2. plads: FM Jwan Bakr

Mester 1: 1. plads: Pelle Rødkjær Bank 2. plads: Tom Rydstrom

Mester 2: Delt 1. plads til: Rasmus Thøgersen og Viggo Bové Quist

Mester 3: 1. plads: WFM Esmat Susanne Guindy 2. plads: Thomas Ulrich

Mester 4: Delt 1. plads til: Jonas Bjerre, Tobias Ilsøe Jensen og Ole Bønnelykke

Mester 5: Delt 1. plads til: Miriam Frida Olsen og WFM Marie Frank-Nielsen

Basis 1: 1. plads: WFM Thomine Stolberg-Rohr 2. plads: Graham Christopher Taylor

Basis 2: 1. plads: Johan Hardlei, delt 2. plads til: Kim Nygaard Hede, Stephan Milgramm og Claus Vangsgaard

Basis 3: Delt 1. plads til: Bjarke og Freja Vangsgård

Basis 4: Delt 1. plads til: Jakob Jensen og Guido Heinemann

Basis 5: Delt 1. plads til: Allan Toftegaard Christensen og Thomas Hansen

Basis 6: 1. plads: Niels Buster Krog Westh 2. plads: Bjarne Berring Rasmussen

Basis 7: Delt 1. plads til: Steen Jacobsen, Mads Henneberg Hasager og Jan Kargaard Jensen

Basis 8: 1. plads: Per Lykke Porsgaard, delt 2. plads til: Leo Starup og Susan Clausen

Basis 9: 1. plads: Niels Åge Kristensen, delt 2. plads til: Michael Leon Christensen og Karsten Mortensen

Basis 10: 1. plads: Bjarne Leth, delt 2. plads til: Alfred Hedelykke Wegger og Karl Rasmussen

Basis 11: Delt 1. plads til: Jonas Odgaard-Jans og Marcus Holm

Se resultaterne her

Følg SONDEX Cup live her (nyt layout uden flash, virker på Smartphones og tablets) eller her (gl. layout med flash)

Læs om SONDEX Cup 2014 på skak.dk – 1. runde