Rundelægning EMT

Rundelægningen er klar. Spilleren til venstre har hvid..

1 ARTMANN, Henrik Springeren 1702 : BOVÉ QUIST, Viggo Springeren 2066

2 JAKOBSEN, Michael Springeren 2041 : PEDERSEN, Karsten Springeren 1667

3 BROKSØ, Kim Springeren 1634 : EBBESEN, Richardt Springeren 2015

4 INGEMANN MADSEN, Jens Springeren 2005 : HANSEN, Tommy Springeren 1575

5 HURKMANS, Marc Haderslev 1410 : PETERSEN, Lars Uffe Odense Skakklub 1879

6 SCHRØDER, Børge Haderslev 1823 : COOK, Poul Springeren 1374

7 KRABBENHØFT, Søren Springeren 1362 : ROSENBERG, Jan Springeren 1815

8 NØRGAARD PAULSEN, Hans Springeren 1801 : JEPSEN, Arne Springeren 1359

9 HANSEN, Gert Springeren 1323 : SØNDERGAARD NIELSEN, Aage Springeren 1779

10 ØSTERBY AMBØG, Ejvind Haderslev 1778 : MØLLER, Christian A. Springeren 1270

11 DUEDAHL, Thomas Springeren 1250 : LINDGAARD, Tobias Simon Ribe 1769

12 LINNEMANN, Lars Springeren 1768 : JAKOBSEN, Erik Springeren 1173

13 JENSEN, Søren Torben Springeren 962 : SÖRENSSON, Dan Springeren 1750

Glæder os til at se jer på tirsdag.

Pokalskak

12 mand stillede op til kampen om pokalen og efter de 2 indledende runder endte det med følgende semifinaler. Jens Ingemann Madsen mod Bent Samuelsen

Læs mere »

Resultater holdskak

Super runde i holdskak 4 ud af 5 sejre. 1.holdet skulle spille den svære udekamp mod Esbjerg, som førte med ½p inden runden, så kampen

Læs mere »

Pilgrimsfærd til Cuba

Med to afbud til holdturneringen var det med bekymring at jeg tog på rejse i Cuba, men holdet klarede sig jo faktisk bedre uden mig

Læs mere »

Flot runde i holdturneringen

1.holdet lagde godt ud med en sejr på 7-1 over Horsens.Flot resultat,der blev meget bedre end forventet,så vi halede ½p ind på Esbjerg og er

Læs mere »

Simultan mod Attila

15 stillede op til kamp, så der var hård kamp på mange brætter,men da røget lettede ca 22.30 var resultatet 13-2 til Attila, de eneste

Læs mere »

Forårs EMT 2019 Springeren

Springeren indbyder til koordineret turnering på Munkevængets skole Blok h, 6000 Kolding Spilledatoer: Følgende tirsdage fra kl.19.00 19.03, 26.03, 09.04, 23.04 og 14.05 Link til

Læs mere »

Ny lynmester Jens Ingemann Madsen

Ialt 14 deltagere tog udforingen op og efter det indldende gruppespil endte det med en finale med følgende 8 spillere.m spillede alle mod alle., Henrik,Jens,Michael,Bent,Karsten

Læs mere »

Monradmester 2018

Vort nye medlem Preben Justesen fik sin første titel, da han vandt monrad turneringen med 3½p for 4 runder,foran Jens Ingemann Madsen, Karl Rasmussen,Jan Rosenberg

Læs mere »

Programmet for de næste 5 tirsdage.

  18.12. Juleafslutning 8.1.2019 Vinterturnering 5.runde 13.1. Holdkampe 2.div hjemme. og Mesterklassen ude. 15.1. Holdkamp øvrige hold,samt udsatte kampe. 22.1. Simultan mod stærk spiller-tilmelding senest

Læs mere »