Christian Anker Møller (1941-2025)

Med stor sorg, må jeg meddele at mangeårig skakven og medlem af Springeren, Christian Anker Møller, er afgået ved døden henover den forgange juleperiode.

Christian var kendt i det lokale skakmiljø som et meget positivt menneske, der virkelig nød den tid han tilbragte ved skakbrættet. De fleste Tirsdage satte Christian sig således troligt på sin cykel for at tilbagelægge de 10 km mellem hjemmet i Almind og Skakklubben. Ofte har jeg som klubformand med held ringet til ham når der var behov for en sidste-øjebliks reserve til en holdkamp, for som han tørt bemærkede: “siger jeg jo aldrig nej til et spil skak”. Det er passende, at Christian forblev aktiv til det allersidste: så sent som en uge før sin død, deltog han således i klubbens årlige Julefrokost inklusive lynskak.

Tak for alle spillene Møller! Hvil i fred.

Jens Ingemann Madsen

Bisættelsen finder sted fra Almind Kirke tirsdag den 6.Januar kl. 11:00

Statistik holdturnering

Når vi ser tilbage på årets holdturnering, har klubben klaret sig over forventning, med hold 4(drengeholdet) som den store topscorer. Hold 1 +55 rating point

Læs mere »

Ungdoms skak i Tv Kolding

Se vores ungdoms-spiller i udsendelsen (11 min. 54 sek. inde i indslaget) Husk at vælge HD, hvis du vil se fuld skærm [vimeo clip_id=120686700 ]

Læs mere »