Midlertidlig flytning af spillelokalet i 3 uger
Midlertidlig flytning af spillelokalet i 3 uger avatar

Som følge af ombygning på skolen i 3 uger og dermed ingen adgang til spillelokalet, spiller vi tirsdag den 28.08, tirsdag den 04.09 og tirsdag den 11.09 i stedet i skolens hovedbygning, blok 2E (på læreværelset). Det er hovedindgangen der vender ud mod parkeringspladsen.
Så vi skal ikke flytte os så langt !
Vi sørger for kaffe og ostemadder som sædvanlig, vil I være sikker på at der er kaffe nok, så tage lidt med selv.
Vi må få det bedste ud af situationen.

Monradmester 2018
Monradmester 2018 avatar

Vort nye medlem Preben Justesen fik sin første titel, da han vandt monrad turneringen med 3½p for 4 runder,foran Jens Ingemann Madsen, Karl Rasmussen,Jan Rosenberg og Richardt Ebbesen alle med 3 p.

Så stort tillykke.

Kolding Mesterskabet med store brikker!
Kolding Mesterskabet med store brikker! avatar

I alt 12 deltog i den hårde kamp, og alt startede perfekt i solskin, men så kom regnen, men der skal mere til for at skakfolket ikke gennemfører turneringen.

De 12 deltagere var: Kim Broksø,Hans Paulsen,Jan Rosenberg,Andrew Velvarde,Simun Anthoniussen,Michael Jakobsen, Viggo B. Quist, Bent SamuelsenTommy Hansen,Karsten Foli,Preben Justesen og Richardt Ebbesen

Efter indledende runder endte det med det med en finale mellem Kim Broksø,Simun Anthoniussen og den forsvarende mester Michael Jakobsen.

Efter sikker spil sikrede Michael sig titlen for 2.år i træk, så stor tillykke til ham,selvom han havde lovet at sørge for godt vejr, men jeg er sikker på at der er mange der på nuværende tidspunkt synes at regnvejr er godt vejr.

Se billeder fra dagen på Springerens Facebook side, der kan I også se de 3 glade vindere !!

Ny pokalmester Michael Jakobsen-stort tillykke !!
Ny pokalmester Michael Jakobsen-stort tillykke !! avatar

16 spillere stillede op til kampen om titlen Pokalmester og efter de indledende runder endte det med en semifinale, hvor Michael Jakobsen mødte Karsten Pedersen og vandt og den anden semifinale var mellem sidste års vinder Henrik Artmann og Kim Broksø og her vandt Kim.

Så finalen blev en kamp mellem Michael og Kim og Michael skulle vinde pga reglen om 200 ratingpoints forskel der betyder at den laveste ratet vinder ved remis. Men han stod for presset og vandt i sikker stil.

Opsamlingsgrupperne blev vundet af  Hans Paulsen i gruppe 1 og Søren Krabbenhøft i gruppe 2.

Tillykke til begge.

DanPumps/Kolding Bymesterskab 2018 – Dag 3
DanPumps/Kolding Bymesterskab 2018 – Dag 3 avatar

Referat fra skak.dk:

Så er de sidste træk spillet i dette års DanPumps Kolding Bymesterskab.  Årets helt fortjente bymester blev 13-årige Jonas Bjerre fra Skanderborg Skakklub, der holdt fast i det hele points forspring, som han havde opbygget lørdag.

4.runde

IM Jonas Bjerre fastholdt sin føring efter en fin gevinst med sort mod IM Jens Ove Fries Nielsen.  Efter en ret konventionel start på dette parti, hvor Jens Ove dog fik gennemført en interessant vandring med springeren (Nf3-g5-h3-f4-h5) og stod fint, lod han til at undervurdere Jonas’ modspil og pludselig var det klart Jonas der trykkede på.  Det endte da også med at Jonas indkasserede en bonde kort før tidskontrollen og derefter fik han det efterfølgende dronningeslutspil til at se nemt ud.  Dermed imponerende 3½/4 til Jonas, men intet var afgjort inden sidste runde da både IM Igor Teplyi og IM Attila Gergacz vandt og dermed er indenfor slagvidde på 2½ point.

Igor Teplyi’s gevinst kom på overbevisende vis, efter et parti hvor han langsomt strammede tommeskruerne på den sagesløse GM Thorsten Haub, der ikke har en god turnering.  Heller ikke IM Bjørn Møller Ochsner spiller hans allerbedste turnering denne weekend.  Det må han sande efter i denne runde at måtte ned mod lokalmatadoren IM Attila Gergacz, hvis sorte angreb i en Hollandsk Stonewall pludselig fik vinger kort før træk 40.

I næstøverste gruppe, hvor vinderen er sikret en invitation til næste års topgruppe, blev der åbnet op for spændingen inden slutrunden, da FM Martin Matthiesen udspillede den førende Marco Ferrante i et tårnslutspil.

 

5.runde

Det stod relativt hurtigt klart at Kolding Bymester 2018 hedder Jonas Bjerre. Jonas spillede hvid mod en af sine direkte konkurrenter, IM Igor Teplyi, i en ultraskarp Najdorf linie som begge spllere helt klart kendte ret godt, ihvertifald langt bedre end uglerne i kommentatorlokalet. Varianten inkluderede et hvidt kvalitetsoffer, der viste sig meget nemt at kunne føre til en forceret remis ved trækgentagelse, eller som det fulgte i partiet en stilling med meget begrænsede muligheder.  Begge spillere øste af deres Najdorf indsigt i efteranalysen, og Igor beskrev meget godt hvad vi alle tænkte da han konkluderede: ”Det er utroligt hvordan Jonas i en alder på 13 år har nået at kigge på alt det her”. Stort tillykke med mesterskabet herfra. Igor sikrede sig med

Med remissen sikrede Igor sig andenpladsen, da IM Attila Gergacz samtidig fik ørerne i maskinen og måtte ned mod IM Jens Ove Fries Nielsen.  I et temmeligt rodet parti overpressede Attila sin stilling hvorefter Jens Ove slog kontra med et ustoppeligt angreb.  Endelig vandt IM Bjørn Møller Ochsner sit parti med sort mod GM Thorsten Haub.

Med disse resultater blev slutstillingen i GM/IM gruppen denne:

  1.             (IM) Jonas Buhl Bjerre (2417)                   4
    2.                  IM Igor Teplyi (2409)                                3
  2. – 4. IM Bjørn Møller Ochsner (2488)
    IM Attila Gergacz (2360)                           2½
  3. IM Jens Ove Fries Nielsen (2401)  2
    6.                   GM Thorsten Michael Haub (2411)             1

I næstøverste gruppe (Mester 1) deltes førstepladsen mellem Marco Ferrante (2261) og Victor Haarmark Nielsen (2320), men grundet bedre korrektion er det Marco der modtager en invitation til at spille i øverste gruppe i næste års turnering.

Turneringens øvrige gruppevindere:

Mester 1: Marco Ferrante og Victor Haarmark Nielsen, 3 point

Mester 2: FM Mikkel Manosri Jacobsen 4 point

Mester 3: Maria Vasova, 4 point

Mester 4: Lars René Andersen, 4 point

Mester 5: Nicolai Kistrup, 4 point

Mester 6: Peter Kristensen, 3½ point

Mester 7: Tobias Breinholt Hoffmann, 3½ point

Mester 8: Lars Kjøller Nilsson, 3½ point

Mester 9: Finn Bonnez, 3½ point

Basis 1: Aage Søndergaard Nielsen, 4½ point

Basis 2: Markus Strange og Simon L. Hansen, 4 point

Basis 3: Albert Mechlenburg Møller, 4 point

Basis 4: Janith Easwaralingam, 4½ point

Basis 5: Kaj Olsen og Jonathan Roed Gundorf Jacobsen, 3½ point

Basis 6: Thomas Nielsen, 4½ point

Basis 7: Lars Jensen, 4½ point

Basis 8: Niels Aage Kristensen, 4½ point

Basis 9: Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen, 4½ point

Basis 10: Elias Roed Gundorf Jacobsen, 4½ point

Basis 11: Kent Uhre Knudsen, 5 point (som den eneste med maximum denne weekend).

 

Link til resultater fra DanPumps Kolding Bymesterskab: HER

 

Link til partier: http://www.liveskak.dk/2018/Danpumps/

 

Link til Spingeren Koldings hjemmeside: http://www.skakklubbenspringeren.dk/