Holdskak 2.runde tilfredsstillende,men så heller ikke mere.
Holdskak 2.runde tilfredsstillende,men så heller ikke mere. avatar

1.holdet

Spillede i Skanderborg mod Skanderborgs 2,hold- forventet score 6½-1½ resultat 5½-2½

Vinderne var Attila,Andreas,Aage og Richardt, mens Michael,Gert og Kim spillede remis.

Holdet ligger nu på en delt 1.plads med Esbjerg og med Viby kun ½p efter, så der bliver tæt kamp om oprykningen

2.holdet 

Spillede i Haderslev mod Haderslevs 2.hold-forventet resultat 5-3-  resultat 4-4

Eneste vinder var Preben Justesen mens Simun,Poul Erik,Bent,Jan,Kim og Hans spillede remis

Holdet ligger nr.3 og har stadig chancen for at spille med om oprykning, det kræver dog flere sejre.

3.holdet 

Spillede i  Varde mod Varde 3-Forventet 3½-½ Resultat 3½-½

Vinder var Kim Broksø,Hans og Henrik, mens Karsten Pedersen spillede remis

Holdet er nu næsten 100% sikker på at blive gruppevinder, da de blot skal spille 2-2 mod bundholdet Nr.Snede

Hold 4

Var oversidder,men kan blive gruppe vinder med bare 1 p. i sidste runde.

Hold 5

Var oversidder, men kan blive gruppevinder, hvis de vinder den sidste kamp mod Fredericia.

 

Systemet i år er lavet om, så man spiller indledende kvalifikationsrunde for hold 3-4-5,som efter jul deles op i A grupper og B-grupper.Gruppevinderne  kommer i A gruppen og 2 hold med 2.pladser.

Så vi har faktisk chancen for at få alle 3 hold med i A grupperne

 

Super start i holdturneringen 4 sejre og en uafgjort !!
Super start i holdturneringen 4 sejre og en uafgjort !! avatar

1.holdet lagde ud med en sikker sejr på 6½-1½ mod Evans 2 faktisk 1 point over forventet score.

Vinderne var Jacob,Viggo,Jens , Kim Burnæs, og Aage. remis spillede vor nye mand Andresas og Michael og Gert.

Super start og holdet ligger nr. 1.

Næste kamp er mod Skanderborg 2 i Skanderborg.

2.holdet var lidt afbudsramt og mødte Evans 3, hvor vores forventet score var 5 p. Kampen endte 4-4, så det var acceptabel.

Vinderne var Poul Erik, Lars og Henrik, mens Richardt og Jan spillede remis.

3.holdet mødte Evans 4 og vandt en sikker sejr på 3-1.

Vinderne var Hans og Henrik, mens Karsten Pedersen og Kim Broksø spillede remis.

4.holdet mødte Vamdrup 1, med en forventet score på 2 p. Det blev til en flot sejr på 3-1 og Christian.

Lover godt inden næste kamp.

5.holdet skulle på en lang tur til Gråsten og da vores normale chauffør Arne Jepsen var forhindret kæmpede vi længe med at løse kørselsproblemet, men til sidst sagde Per ja og så gik turen ellers sydpå.

Holdet vandt en klar sejr på 3½-½ så det var flot.

Vinderne var Tommy,Per og Paul, mens Søren Krabbenhøft spillede remis

Så en god start på holdturneringen !!

Ny lynmester Jens Ingemann Madsen
Ny lynmester Jens Ingemann Madsen avatar

Ialt 14 deltagere tog udforingen op og efter det indldende gruppespil endte det med en finale med følgende 8 spillere.m spillede alle mod alle.,

Henrik,Jens,Michael,Bent,Karsten Foli,Simun,Richardt og Kim Broksø.

Resultatet blev at Jens vandt med 5½p nr. 2 Michael med 5 p og nr 3 Karsten Foli med 4½p.

Så stort tillykke til Jens , som nu både er Lynmester og Klubmester  !!!

B- finalen blev sikkert vundet af  Jan Rosenberg og nr 2 blev Søren Krabbenhøft og Thomas Duedahl.

Monradmester 2018
Monradmester 2018 avatar

Vort nye medlem Preben Justesen fik sin første titel, da han vandt monrad turneringen med 3½p for 4 runder,foran Jens Ingemann Madsen, Karl Rasmussen,Jan Rosenberg og Richardt Ebbesen alle med 3 p.

Så stort tillykke.