Klubtøj – besigtigelse i klubben på tirsdag den 28. november
Klubtøj – besigtigelse i klubben på tirsdag den 28. november avatar

Kære medlem

Tøjvalget som blev nedsat på sidste generalforsamling har været i gang og er nu klar til at inddrage jer medlemmer i beslutningen om valg af tøjkvaliteten samt muligt antal.

Vi har derfor nogle tøjprøver klar på tirsdag, som I kan besigtige.

Der vil også ligge en seddel hvorpå man kan skrive sit navn og tøjstørrelse , såfremt ønsker at købe en et stykke tekstil.

Da tøjet er til ejendom, vil der være en form for egenbetaling. Selvom beløbet endnu ikke er fastlagt, vil det være i en størrelse så alle kan være med.

Det skal dog påpeges, at det er helt frivilligt om du ønsker at købe klubtøj.

Følgende typer er i spil:

Slidstærk, lækker sweatshirt med rund hals.
Slidstærk cardigan med sidelommer med lynlås.
Klassisk polo med moderne pasform. stolpelukning med 3 knapper.
T-Shirt med dobbeltkrave og nakketape.

Holdturneringen 1.runde 1sejr,2 uafgjort og et nederlag.
Holdturneringen 1.runde 1sejr,2 uafgjort og et nederlag. avatar

Så kom vi i gang med holdturnering 2017/18 1.holdet skulle til Haderslev og har det altid lidt svært i denne kamp. Vi havde et enkelt afbud  go det samme havde Haderslev, så den forventede score var 4,25.

Dette levede vi næsten op til da kampen endte 4-4 og det første matchpoint blev sat ind på kontoen.

Vinderne var Attila og Jens, mens Viggo,Michael,Richardt og Brian spillede remis.

2.holdet skulle til Varde, som på papieret var noget stærkere end os, men de stillede heldigvis ikke i stærkeste opstilling, så den forventede score var 4,13 til os, hvilket næsten også blev resultatet.

Kampen sluttede med en sejr på 4½ til os, så en god start.

Vinderne var Jan Rosenberg,Lars Linnemann og Dan Sörensson, mens Bent Samuelsen,Poul Erik Jørgensen og hans Paulsen spillede remis.

2..holdet mødet hjemme Varde 2 og kampen endte 2-2,men vi burde nok have vundet, men Dan tabte desværre på tid, der spilles jo med 90 min +30 sek, tillæg til hele partiet , så der er ikke så meget tid at give af. Vinderne var Karsten Pedersen og Kim Broksø

3.holdet mødte Varde 3 og tabte 2½-1½. Tommy Hansen vandt og Per spillede remis

Undervisning på tirsdag den 31.10 kl. 19.30
Undervisning på tirsdag den 31.10 kl. 19.30 avatar

 

På tirsdag vil Jens fra 1. holdet give en kort opfrisker omkring nogle af de vigtige principper for bonde- og tårnslutspil. Sammen kommer vi til at løse en række illustrative problemer, nogle lidt studieagtige andre fra praktisk spil. Alle spillestyrker er velkomne, også fleste kommer sikkert til at gå hjem med et par brugbare ideer.  Vi har nok alle prøvet at smide hele eller halve point fordi at teknikken svigtede. Vi starter ved 19:30 tiden. Hvis der er tid, viser Jens også et underholdende men lynende ukorrekt parti spillet sidste måned til en turnering i Sverige.
Støt op om dette arrangement !!

Resultat lynmesterskabet 2017-ny lynmester Richardt Ebbesen
Resultat lynmesterskabet 2017-ny lynmester Richardt Ebbesen avatar

17 deltagere var mødt frem, og da Attila var forhindret var der mulighed for vi andre til at føre os frem.

Efter den indledende runde endte det med en A-finale med følgende deltagerer.

Richardt Ebbesen,Jens Ingemann Madsen, Karsten Pedersen,Henrik Artmann,Lars Linnemann og Jan Rosenberg.

Resultatet efter 5 runder blev at Henrik og Richardt hver havde 3p, mens Karsten og Jan havde2½p og Jens og Lars havde 2 p.

Så måtte vi ud i omkamp, som jeg vandt 2-0, så nu kan jeg igen kalde mig lynmester, sidste gang var i 1991.

B-finalen blev suverænt vundet af Bent Samuelsen med 5 p og med Kim Broksø på 2.pladsen med 4 p.

C-finalen blev vundet af Søren Krabbenhøft med 4p og vort nye medlem Peter Rasmussen med 3 p.

 

 

Lynmesterskab tirsdag den 24.oktober
Lynmesterskab tirsdag den 24.oktober avatar

Kom og få en sjov aften, hvor vi skal prøve om vi kan tage pokalen fra Attila.

Vi starter  med indledende grupper på 6 mand og de 2 bedste fra hver gruppe går i A -finalen de næste 2 i B-finalen og de sidste 2 i C-finalen.

Så alle får en chance for at vinde en gruppe.

Vi ses på tirsdag.

Hurtigskak Syd GrandPrix den 16. september – Præmietagerne
Hurtigskak Syd GrandPrix den 16. september – Præmietagerne avatar

26 deltagere samt 8 skoleskakspillere deltog i Syd GrandPrix-seriens 1. runde i Kolding den 16. september.

Præmietagerne

Mester:

1-2 Jess Nykjær og Tihomir Borovnica

  1. klasse:

1.  Børge Schrøder  2. Martin Møller

2. klasse:

  1. Erik Pontoppidan  2. Hans Chr. Baagøe 3. Kim Broksø

3. klasse:

  1. Morten Jannik  2. Vagn Lauritsen 3. Jesper Kallesen

4. klasse:

  1. Richardt Riis  2. Asger Haargaard

Skoleskakgruppe:

  1. Anton Nielsen  2. Daniel Zhu 3. Pelle Ravn Bording  4. Nicolai Zhu

 

 

 

 

 

 

Springerens Efterårsturnering
Springerens Efterårsturnering avatar

Se resultater  her

 

Så er Efterårsturneringen slut og for første gang prøvede vi at spiller en schweizer turnering og det har givet mange en chance for at møde spillere de normalt ikke møder,  så for de fleste en positiv oplevelse.

Viggo var helt suveræn og vandt turneringe med 6 ud af 6, Richardt blev nr 2 med 4½ og bedre korrektion  end Lars Uffe Petersen Odense, som også fik 4½ på 3.pladsen  på 4.pladsen fulgte Michael Jakobsen også med 4½ og på 5.pladsen Ejvind Øster Ambøg ligeledes med 4½p begge med dårligere korrektion end nr. 2 og 3.

Rating præmie:

Gruppen 1700-1900

Nr. 1 Lars Uffe Petersen Odense 4½p

Nr. 2 Ejvind Øster Ambøg Haderslev  4½p

Nr. 3. Aage Søndergaard Springeren  4 p

nr. 4. Lars Linnemann Springeren  4 p

Gr. 1300-1700

Nr. 1  Karsten Pedersen Springeren 3½p

Nr. 2 Kim Broksø Springeren 3p

Nr. 3. Søren Krabbenhøft Springeren 2½p

Nr. 4 Gert Hansen Springeren 2½p

Gr. 800-1300

Nr. 1 Christian Møller Springeren 2½p

Nr. 2 Thomas Duedahl Springeren,Erik Jakobseb Springeren og Søren T.jensen Springeren alle med 1 p og samme korrektion.

Vi takker alle der deltog og håber at se jer igen til næste år.