Masser af Springere til Syd Grandprix i Vojens
Masser af Springere til Syd Grandprix i Vojens avatar

Jens Ingemann Madsen – nr. 2 i 1. klasse – 5½ points.
Jan Rosenberg – nr. 4 i 1. klasse – 4½ points.

D. 28 december er blevet en rigtig skakdag i juleferien. Spredt ud over landet er hurtigskak let tilgængeligt for alle. En stor gruppe “Springere” fandt vej til Syd Grandprix i Vojens.

Interesssant var det at 1. klasse var beklædt med en række stærke spillere som kunne have pyntet op i mesterklassen, og sågar i 3 klasse deltog en spiller med mesterstyrke, nemlig Evans’ Vitus Bondo Medhus, der netop en blevet mesterspiller. Jens Ingemann Madsen så længe ud til at vinde 1. klasse men desværre blev det til en 2. plads. Aage Søndergaard og Karsten Foli endte midt i feltet med 50%.

I Mesterklassen deltog Viggo Bové Quist og Gert Aagaard, dog uden at komme tæt på præmieskamlen.
I 3. klasse deltog Daniel Zhu, som med 3 points nok fik noget erfaring.
I skoleskakgruppen deltog Nicolai Zhu og med imponerende 7 points af 9 blev han en flot delt nummer 2
Linus Padjær Gejl startede helt fint, men en lang rokade undervej (3 nederlag på stribe) sendt ham ned i feltet med 5 flotte points.

Viggo Bové Quist
Aage Søndergaard Nielsen

Karsten Foli
I 3. klasse blev Tommy Hansen en flot nr. 2 med 5 points.
Daniel Zhu, Nicolai Zhu og Linus Padkjær Gejl.

Flot afslutning på holdturnering inden julepausen 4 sejre og 1 nederlag !!
Flot afslutning på holdturnering inden julepausen 4 sejre og 1 nederlag !! avatar

1.holdet mødte Silkeborg  og havde som sædvanlig 2 afbud,men reserverne klarer det jo godt,men det går ud over 2.holdet.

Forventet score var 4½,men holdet vandt hele 6-2, så flot resultat,men måske var marginalerne denne gang på vores side så sejren blev stører end vi havde stillinger til.

Vinderne var Attila,Gert,Kim,Aage og Richardt,mens Andreas og Michael spillede remis.

Holdet ligger nu nr 2 1 p.efter Esbjerg og næste kamp er hjemme mod Horsens den 13.1.2019

2.holdet

Mødte Jerne og havde forventet score på 4,76 og resultatet blev årets første sejr med 4½-3½

Vinderne var Karsten Foli,Lars og Hans ,mens Poul ERik,Jan og Karsten Pedersen spillede remis.

Holdet ligger nr.4 og skal i næste runde en tur til Sønderborg og møde Alssund den 13.1.

3.holdet

Mødte Nr.Snede 2 og havde en forventet score på 3½ og vandt 4-0

Vinderne var Karsten Pedersen,Kim Broksø,Dan Sörensson og Gert Hansen

Holdet vandt sin indledende gruppe suverænt og spiller i a-rækken efter jul .

4.holdet

Mødte Fredericia 4, forventet score var 2½,men holdet vandt 3-1

Vinderne var Preben,Peter og Paul.

Holdet skulle have 1½p i denne kamp for at blive gruppevinder og det klarede de jo flot og holdet spiller i a-rækken efter jul.

5.holdet

Mødte Fredericia 5 og havde en forventet score på 1½ og resultatet blev 1½-2½

Vinder var Søren Krabbenhøft mens Arne spille remis.

Holdet slutter på 2.pladsen og spiller i B-klassen efter jul, som planlagt !!

Så en fin afslutning inden jul med hold i 2.div.Mester 1,A-klassen og B-klasssen.

Spændende hvad det kan blive til.

Richardt

Holdskak 2.runde tilfredsstillende,men så heller ikke mere.
Holdskak 2.runde tilfredsstillende,men så heller ikke mere. avatar

1.holdet

Spillede i Skanderborg mod Skanderborgs 2,hold- forventet score 6½-1½ resultat 5½-2½

Vinderne var Attila,Andreas,Aage og Richardt, mens Michael,Gert og Kim spillede remis.

Holdet ligger nu på en delt 1.plads med Esbjerg og med Viby kun ½p efter, så der bliver tæt kamp om oprykningen

2.holdet 

Spillede i Haderslev mod Haderslevs 2.hold-forventet resultat 5-3-  resultat 4-4

Eneste vinder var Preben Justesen mens Simun,Poul Erik,Bent,Jan,Kim og Hans spillede remis

Holdet ligger nr.3 og har stadig chancen for at spille med om oprykning, det kræver dog flere sejre.

3.holdet 

Spillede i  Varde mod Varde 3-Forventet 3½-½ Resultat 3½-½

Vinder var Kim Broksø,Hans og Henrik, mens Karsten Pedersen spillede remis

Holdet er nu næsten 100% sikker på at blive gruppevinder, da de blot skal spille 2-2 mod bundholdet Nr.Snede

Hold 4

Var oversidder,men kan blive gruppe vinder med bare 1 p. i sidste runde.

Hold 5

Var oversidder, men kan blive gruppevinder, hvis de vinder den sidste kamp mod Fredericia.

 

Systemet i år er lavet om, så man spiller indledende kvalifikationsrunde for hold 3-4-5,som efter jul deles op i A grupper og B-grupper.Gruppevinderne  kommer i A gruppen og 2 hold med 2.pladser.

Så vi har faktisk chancen for at få alle 3 hold med i A grupperne

 

Super start i holdturneringen 4 sejre og en uafgjort !!
Super start i holdturneringen 4 sejre og en uafgjort !! avatar

1.holdet lagde ud med en sikker sejr på 6½-1½ mod Evans 2 faktisk 1 point over forventet score.

Vinderne var Jacob,Viggo,Jens , Kim Burnæs, og Aage. remis spillede vor nye mand Andresas og Michael og Gert.

Super start og holdet ligger nr. 1.

Næste kamp er mod Skanderborg 2 i Skanderborg.

2.holdet var lidt afbudsramt og mødte Evans 3, hvor vores forventet score var 5 p. Kampen endte 4-4, så det var acceptabel.

Vinderne var Poul Erik, Lars og Henrik, mens Richardt og Jan spillede remis.

3.holdet mødte Evans 4 og vandt en sikker sejr på 3-1.

Vinderne var Hans og Henrik, mens Karsten Pedersen og Kim Broksø spillede remis.

4.holdet mødte Vamdrup 1, med en forventet score på 2 p. Det blev til en flot sejr på 3-1 og Christian.

Lover godt inden næste kamp.

5.holdet skulle på en lang tur til Gråsten og da vores normale chauffør Arne Jepsen var forhindret kæmpede vi længe med at løse kørselsproblemet, men til sidst sagde Per ja og så gik turen ellers sydpå.

Holdet vandt en klar sejr på 3½-½ så det var flot.

Vinderne var Tommy,Per og Paul, mens Søren Krabbenhøft spillede remis

Så en god start på holdturneringen !!

Ny lynmester Jens Ingemann Madsen
Ny lynmester Jens Ingemann Madsen avatar

Ialt 14 deltagere tog udforingen op og efter det indldende gruppespil endte det med en finale med følgende 8 spillere.m spillede alle mod alle.,

Henrik,Jens,Michael,Bent,Karsten Foli,Simun,Richardt og Kim Broksø.

Resultatet blev at Jens vandt med 5½p nr. 2 Michael med 5 p og nr 3 Karsten Foli med 4½p.

Så stort tillykke til Jens , som nu både er Lynmester og Klubmester  !!!

B- finalen blev sikkert vundet af  Jan Rosenberg og nr 2 blev Søren Krabbenhøft og Thomas Duedahl.