Resultater holdskak
Resultater holdskak avatar

Super runde i holdskak 4 ud af 5 sejre.

1.holdet skulle spille den svære udekamp mod Esbjerg, som førte med ½p inden runden, så kampen var meget afgørende. Men de klarede det flot og vandt 4½-3½ og fører nu 2.division med ½p foran Esbjerg inden den sidste kamp 10.marts

Vinderne var Attila,Andreas,Viggo og jens,mens Michael spillede remis.

2.holdet skulle en tur til Varde,som har et meget stærkt hold, så vi frygtede det værste, men klarede et beskedent nederlag på 3-5 og ligger nu nr. 5 uden for nedrykningsfaren inden den sidste kamp mod topholdet Fredericia.

Vinderne var Lars og Dan , mens Richardt og Jan spillede remis.

3.holdet skulle lige gøre det færdigt mod Fredericia 5 og vandt 3½-½ efter hård kamp, hvor det ikke så for godt undervejs.

Holdet blev en sikker nr 1 i gruppen og spiller næste år i mester 2.

Vinderne var Karsten Pedersen,Kim Broksø og Henrik Artmann, mens Hans Paulsen spillede remis.

4.holdet skulle have 2p for at sikre 1.pladsen og det klarede de flot med en sejr på 3-1 over Varde 3.

Holdet blev dermed gruppevinder og spiller næste år i mester 2

Vinderne var Dan og Preben,mens Peter og Christian spillede remis.

3. og 4.holdet skulle egentlig spille oprykningskamp om hvem der skulle have pladsen i mester 2, men da man skal spille med 8 mand i mester 2, bliver 3. og 4.holdet slået sammen, så vi droppede oprykningskampen og glædede os over at både 3.holdet og især 4.holdet havde klaret sig flot.

5.holdet var en tur i Vamdrup for at møde gruppens favoritter, og da det er min gamle klub synes jeg bestemt holdet skulle vise at de kunne vinde og det gjorde de !!! med 2½-1½ og holdet ligger stadig nr. 1 med et forspring på 1 p. til Vamdrup, desværre har vi spillet alle kampene ,mens Vamdrup mangler en kamp, men chancen for at få 1.pladsen er der stadig.

Vinder var Per, som vandt over Holger Larsen rating 1900, så rigtig flot og Paul Cook vandt også, mens Søren Krabbenhøft spillede remis.

Så en rigtig flot afslutning fro holdene i A-grupperne og B-gruppen.

Richardt

Pilgrimsfærd til Cuba
Pilgrimsfærd til Cuba avatar

Med to afbud til holdturneringen var det med bekymring at jeg tog på rejse i Cuba, men holdet klarede sig jo faktisk bedre uden mig så måske skal jeg sidde noget mere over?!

Til gengæld benyttede jeg mig af en af dagene i Havana til at besøge Necrópolis Christóbal Colón – hvor ingen ringere end Capablanca himself ligger begravet (sammen med omkring 1.000.000 andre).

Det påstås i øvrigt at Ché Guevara repræsenterede Cuba i international skak, men jeg kan nu ikke finde hans partier i Chessbase.

 

 

 

Holdskak 5 runde-3 sejre 1 uafgjort og 1 nederlag.
Holdskak 5 runde-3 sejre 1 uafgjort og 1 nederlag. avatar

1.holdet spillede ude mod Viby og var klare favoritter med en forventet score på 5,41, men det blev desværre kun til uafgjort 4-4.

Vinderne var Attila og Andreas,mens Michael,Kim,Aage og Richardt spillede remis.

En dårlig dag, hvor de 3 nederste brætter havde en dårlig dag og min var nok den værste.

Men heldigvis spillede Esbjerg også 4-4 mod Silkeborg, så vi er stadig kun ½p efter, så det bliver spændende når vi møder dem den 24.2.

2.holdet spillede hjemme mod Tønder og havde en forventet score på 3,66, men vandt 5½-2½, så det var flot.

Vinderne var Poul Erik,Karsten,Preben og Tommy, mens Bent,Jan og Dan spillede remis.

Holdet ligger nu nr 5, men har 2 svære kampe tilbage mod nr. 1 og 2, så vi skal stadig kæmpe.

3.holdet spillede hjemme mod Løgumkloster og havde en forventet score men vandt da også med 2½-1½.

Vinder var Kim og Henrik, mens Hans spillede remis.

Holdet ligger stadig nr. 1 og bør vinde gruppen.

4.holdet spillede ude mod Varde 2 med en forventet score på 1,65, men vandt 3½-1½ rigtig flot!!

Vinderne var Preben,Tommy og Peter, mens Dan spillede remis.

Holdet ligger nu nr 1 og har gode chancer for at vinde gruppen.

5.holdet spillede hjemme mod Tønder 2 og havde en forventet score på 1,43. Resultatet blev et nederlag på 2½-1½.

Men en meget mærkelig kamp, Vi var klart underratet på de 2 første brætter, men der scorede vi 1½p, mens vi var klar overrated på de nederste brætter og her tabte vi begge kampe.

Vinder var Per mens Arne spillede remis.

Holdet ligger på en delt 1.plads med Vamdrup, som de skal møde i næste runde.

Flot runde i holdturneringen
Flot runde i holdturneringen avatar

1.holdet lagde godt ud med en sejr på 7-1 over Horsens.Flot resultat,der blev meget bedre end forventet,så vi halede ½p ind på Esbjerg og er nu kun ½ p efter dem.Så næste kamp mod Viby den 27.1. bliver afgørende for om vi får en rigtig oprykker match den 24.2.

Vinderne for Springeren var Attila,Andreas,Viggo,Jens,Kim Burnæs og Richardt,mens Michael og AAge spillede remis

2.holdet spillede mod Alssund og tabte 5½-2½, ikke helt som forventet og iflg spillerne burde de også have haft 4 p, men det gik desværre ikke vores vej.

Vinderne var Lars og Kim Broksø,mens Hans Spillede remis.

3.holdet spillede ude mod Grindsted og leverede et flot resultat med en sejr på 4-0.

Vinderne var Karsten,Kim Broksø,Hans og Henrik

Næste kamp er hjemme mod Løgumkloster den 29.1.

4.holdet spillede ud mod Gråsten og leverede et flot resultat med en sejr på 2½-1½ igen over det forventede.

Vinderne var Dan og Preben , mens Tommy spillede remis.

Næste kamp er ude mod Varde 2 den 29.1.

5.holdet spillede ude mod Alssund 2 og klarede det flot med et nederlag kun 2½-1½.

Vinder var Paul Cook mens Søren Krabbenhøft spillede remis.

Næste kamp er hjemme den 29.1. mod Tønder 2

Så en fin runde for Springeren !!

Simultan mod Attila
Simultan mod Attila avatar

15 stillede op til kamp, så der var hård kamp på mange brætter,men da røget lettede ca 22.30 var resultatet 13-2 til Attila, de eneste der vandt var Michael og Richardt,så man skal bare være formand eller forhenværende for at vinde.

Men en hyggelig aften,som mange flere kunne have glæde af, så husk det til næste år.

Masser af Springere til Syd Grandprix i Vojens
Masser af Springere til Syd Grandprix i Vojens avatar

Jens Ingemann Madsen – nr. 2 i 1. klasse – 5½ points.
Jan Rosenberg – nr. 4 i 1. klasse – 4½ points.

D. 28 december er blevet en rigtig skakdag i juleferien. Spredt ud over landet er hurtigskak let tilgængeligt for alle. En stor gruppe “Springere” fandt vej til Syd Grandprix i Vojens.

Interesssant var det at 1. klasse var beklædt med en række stærke spillere som kunne have pyntet op i mesterklassen, og sågar i 3 klasse deltog en spiller med mesterstyrke, nemlig Evans’ Vitus Bondo Medhus, der netop en blevet mesterspiller. Jens Ingemann Madsen så længe ud til at vinde 1. klasse men desværre blev det til en 2. plads. Aage Søndergaard og Karsten Foli endte midt i feltet med 50%.

I Mesterklassen deltog Viggo Bové Quist og Gert Aagaard, dog uden at komme tæt på præmieskamlen.
I 3. klasse deltog Daniel Zhu, som med 3 points nok fik noget erfaring.
I skoleskakgruppen deltog Nicolai Zhu og med imponerende 7 points af 9 blev han en flot delt nummer 2
Linus Padjær Gejl startede helt fint, men en lang rokade undervej (3 nederlag på stribe) sendt ham ned i feltet med 5 flotte points.

Viggo Bové Quist
Aage Søndergaard Nielsen

Karsten Foli
I 3. klasse blev Tommy Hansen en flot nr. 2 med 5 points.
Daniel Zhu, Nicolai Zhu og Linus Padkjær Gejl.

Flot afslutning på holdturnering inden julepausen 4 sejre og 1 nederlag !!
Flot afslutning på holdturnering inden julepausen 4 sejre og 1 nederlag !! avatar

1.holdet mødte Silkeborg  og havde som sædvanlig 2 afbud,men reserverne klarer det jo godt,men det går ud over 2.holdet.

Forventet score var 4½,men holdet vandt hele 6-2, så flot resultat,men måske var marginalerne denne gang på vores side så sejren blev stører end vi havde stillinger til.

Vinderne var Attila,Gert,Kim,Aage og Richardt,mens Andreas og Michael spillede remis.

Holdet ligger nu nr 2 1 p.efter Esbjerg og næste kamp er hjemme mod Horsens den 13.1.2019

2.holdet

Mødte Jerne og havde forventet score på 4,76 og resultatet blev årets første sejr med 4½-3½

Vinderne var Karsten Foli,Lars og Hans ,mens Poul ERik,Jan og Karsten Pedersen spillede remis.

Holdet ligger nr.4 og skal i næste runde en tur til Sønderborg og møde Alssund den 13.1.

3.holdet

Mødte Nr.Snede 2 og havde en forventet score på 3½ og vandt 4-0

Vinderne var Karsten Pedersen,Kim Broksø,Dan Sörensson og Gert Hansen

Holdet vandt sin indledende gruppe suverænt og spiller i a-rækken efter jul .

4.holdet

Mødte Fredericia 4, forventet score var 2½,men holdet vandt 3-1

Vinderne var Preben,Peter og Paul.

Holdet skulle have 1½p i denne kamp for at blive gruppevinder og det klarede de jo flot og holdet spiller i a-rækken efter jul.

5.holdet

Mødte Fredericia 5 og havde en forventet score på 1½ og resultatet blev 1½-2½

Vinder var Søren Krabbenhøft mens Arne spille remis.

Holdet slutter på 2.pladsen og spiller i B-klassen efter jul, som planlagt !!

Så en fin afslutning inden jul med hold i 2.div.Mester 1,A-klassen og B-klasssen.

Spændende hvad det kan blive til.

Richardt

Holdskak 2.runde tilfredsstillende,men så heller ikke mere.
Holdskak 2.runde tilfredsstillende,men så heller ikke mere. avatar

1.holdet

Spillede i Skanderborg mod Skanderborgs 2,hold- forventet score 6½-1½ resultat 5½-2½

Vinderne var Attila,Andreas,Aage og Richardt, mens Michael,Gert og Kim spillede remis.

Holdet ligger nu på en delt 1.plads med Esbjerg og med Viby kun ½p efter, så der bliver tæt kamp om oprykningen

2.holdet 

Spillede i Haderslev mod Haderslevs 2.hold-forventet resultat 5-3-  resultat 4-4

Eneste vinder var Preben Justesen mens Simun,Poul Erik,Bent,Jan,Kim og Hans spillede remis

Holdet ligger nr.3 og har stadig chancen for at spille med om oprykning, det kræver dog flere sejre.

3.holdet 

Spillede i  Varde mod Varde 3-Forventet 3½-½ Resultat 3½-½

Vinder var Kim Broksø,Hans og Henrik, mens Karsten Pedersen spillede remis

Holdet er nu næsten 100% sikker på at blive gruppevinder, da de blot skal spille 2-2 mod bundholdet Nr.Snede

Hold 4

Var oversidder,men kan blive gruppe vinder med bare 1 p. i sidste runde.

Hold 5

Var oversidder, men kan blive gruppevinder, hvis de vinder den sidste kamp mod Fredericia.

 

Systemet i år er lavet om, så man spiller indledende kvalifikationsrunde for hold 3-4-5,som efter jul deles op i A grupper og B-grupper.Gruppevinderne  kommer i A gruppen og 2 hold med 2.pladser.

Så vi har faktisk chancen for at få alle 3 hold med i A grupperne