Gruppevindere Sondex cup 2013
Gruppevindere Sondex cup 2013 avatar

Vinderne i de forskellige grupper:
IM-gruppen: 1. pladsen: IM Daniel Semcesen (4 point); 2. pladsen: IM Jakob Vang Glud (4 point).
IM-gruppe 2: 1. pladsen: IM Jasmin Bejtovic (3½ point); 2.-3. pladsen: IM Jonathan Carlstedt og FM Arne Matthiesen (3 point).
Mester 1: 1. pladsen: Lars Hansen(4 point); 2. pladsen: Viggo Bové Quist (3½ point).
Mester 2: 1.-2. pladsen: Jens Ramsdal og Ole Bønnelykke (begge 3½ point)
Mester 3: 1.-2. pladsen: Kim Burnæs og Martin Knudsen (begge 3½ point)
Mester 4: 1.-3. pladsen: Morten Jensby, Claus Vangsgaard og Benjamin Christensen(alle 3½ point)
Basis 1: 1. pladsen: Aage Søndergaard Nielsen (4 point); 2.-3. pladsen: Steen Farup Christensen og Graham Taylor (bege 3½ point).
Basis 2: 1.-2. pladsen: Sophus Mechlenburg Møller og Simun Anthoniussen (begge 4 point)
Basis 3: 1. pladsen: Claus Marcussen (3½ point); 2. pladsen: Freja Vangsgaard (3 point).
Basis 4: 1. pladsen: Bjarke Vangsgaard (4 point); 2.- 4. pladsen: Carl Mortensen, Allan Toftegaard Christensen og Børge Schrøder (Alle 2½ point).
Basis 5: 1. pladsen: Christian Matico Jepsen (4½ point); 2.-3. pladsen: Karsten Fyhn og Niels Skovart (3 point).
Basis 6: 1. pladsen: Arunn Ananthan (4 point); 2. pladsen: Lasse Ramsdal (3½ point).
Basis 7: 1. pladsen: Kristian Nymann Jakobsen (4½ point); 2. pladsen: Johan Hardlei (3½ point).
Basis 8: 1. pladsen: Michael Jensen (4 point); 2.-3. pladsen: Kasper Skaarup og Jacob F. Christensen (3 point).
Basis 9: 1. pladsen: Niels Åge Christensen (5 point); 2.-3. pladsen: Bjarne Berring Rasmussen og Thomas Nielsen (2½ point).
Basis 10: 1. pladsen: Leo Starup (4 point); 2. pladsen: Birgit Dithlevsen (3½ point)
Basis 11: 1. pladsen: Ethan Ara (4 point); 2. pladsen: Leif Kristoffersen (3½ point)
Basis 12: 1. pladsen: Phong van Nguyen (5 point); 2. pladsen: Asbjørn Schack (3½ point)
Basis 13: 1. pladsen: Joshau Kehlet Hansen (4½ point); 2. pladsen: Kasper Nissen (4 point)

 

Holdkamp Junior holdet
Holdkamp Junior holdet avatar

2. runde af 4. og 5. kreds C-stævne for juniorer blev holdt i Skakklubben Springeren.

Vores C-hold var endnu engang suveræne og viste, at de fortjente den første plads, som ingen kunne true.

Med max point på 3 brætter og kun med afgivelse af 1,5 point på første-brættet – endte de med 18,5 point ud af 20 mulige.

Hermed kunne Springeren for første gang bringe vandrepokalen til klubben.

 

Tillykke til det seje hold: Sverre, Tiziano, Jacob, Caterina og Bror-Felix.

479817_10200319496103133_1408206200_n